Nowa srebrna moneta kolekcjonerska NBP: „Ochrona polskiej granicy wschodniej”

Nowa srebrna moneta kolekcjonerska NBP: „Ochrona polskiej granicy wschodniej”
Srebrna moneta kolekcjonerska NBP: "Ochrona polskiej granicy wschodniej". Źródło: NBP
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
Narodowy Bank Polski poinformował, że od 27 stycznia będzie można kupić nową monetę kolekcjonerską "Ochrona polskiej granicy wschodniej" (temat indywidualny) - srebrną o nominale 10 zł.

Na rewersie monety znajdują się sylwetki funkcjonariuszy Straży Granicznej i Policji, żołnierza Wojska Polskiego oraz wizerunek śmigłowca Straży Granicznej na tle fragmentu zarysu Polski z zaznaczonym stylizowanym północnym i wschodnim odcinkiem granicy państwa.

Awers przedstawia wizerunek polskiego słupa granicznego.

Moneta zostanie wyemitowana w nakładzie do 10 tys. sztuk i będzie można ją nabyć w cenie 160 zł brutto w Oddziałach Okręgowych NBP i sklepie internetowym NBP Kolekcjoner.

Więcej informacji można znaleźć w folderze emisyjnym.

Monety i banknoty kolekcjonerskie NBP są sprzedawane w opakowaniu handlowym wraz z certyfikatem.

Kolejna emisja jest zaplanowana na 9 lutego 2022 r. Tego dnia Narodowy Bank wprowadzi do obiegu dwie monety kolekcjonerskie – złotą o nominale 500 zł i srebrną o nominale 50 zł – „Skarby Stanisława Augusta – Jan III Sobieski” (kontynuacja serii).

Czytaj także: „Pamięci ofiar stanu wojennego” – srebrna moneta Narodowego Banku Polskiego

Ochrona polskiej granicy wschodniej

Latem 2021 roku Polska stanęła przed największym od wielu lat zagrożeniem swoich granic. Sprawujący na Białorusi władzę dyktatorską reżim Aleksandra Łukaszenki rozpoczął sprowadzanie, głównie z krajów Azji, tysięcy migrantów liczących na nielegalne przedostanie się na teren Unii Europejskiej.

Współpraca z grupami przestępczymi specjalizującymi się w przemycie ludzi oraz szerokie kolportowanie wiz doprowadziły do skoncentrowania tuż przy polskiej granicy licznych grup dążących do jej przekroczenia. Wyposażane przez reżim Łukaszenki w narzędzia do niszczenia zapór oraz w przedmioty służące atakowaniu strażników podjęły próby wdzierania się na teren państwa polskiego. W użyciu znalazły się także granaty gazowe i hukowe, oślepiające lasery oraz pneumatyczna broń strzelecka.

Do czynnej ochrony liczącej 418 km granicy z Białorusią przystąpili funkcjonariusze z Podlaskiego oraz Nadbużańskiego Oddziału Straży Granicznej, a także ich koledzy oddelegowani z innych regionów. Wsparcie nadeszło ze strony Policji oraz Wojska Polskiego.

Czytaj także: „40. rocznica strajku w Wyższej Oficerskiej Szkole Pożarniczej” na monecie NBP

Do grudnia 2021 roku funkcjonariusze Straży Granicznej, wraz z policjantami i żołnierzami, udaremnili ok. 40 tys. prób nielegalnego przekroczenia granicy. Skutkiem sięgania przez migrantów do różnych form przemocy wielu strzegących naszego terytorium doznało obrażeń.

Od początku sztucznie wywołanego kryzysu Straż Graniczna prowadzi działania informujące sprowadzanych na Białoruś przybyszy, że są oni wykorzystywani w celu destabilizacji Polski. Potrzebującym pomocy jest ona udzielana, ale prawo pobytu otrzymują jedynie osoby będące rzeczywistymi uchodźcami.

W obliczu działań o charakterze wojny hybrydowej funkcjonariusze Straży Granicznej, jak też policjanci i żołnierze, dają dowody najwyższego profesjonalizmu oraz oddania państwu polskiemu i jego obywatelom – napisał w folderze numizmatycznym Artur Adamski.

Czytaj także: NBP wyemitował srebrną monetę kolekcjonerską „Zbrodnia w Piaśnicy”

Źródło: Narodowy Bank Polski / NBP