Nordea Bank Polska – Piotr Zawadzki: Czy Rekomendacja T przyczyni się do spadku udzielanych kredytów?
Piotr Zawadzki - Dyrektor Departamentu Bankowości Hipotecznej Nordea Bank Polska
Czy w związku z wejściem w życie Rekomendacji T punkt 10.4 (rata kredytu nie powinna być wyższa niż 50 % dochodu netto kredytobiorcy; w przypadku klientów zamożnych 65 %) spodziewacie się Państwo spadku ilości udzielanych kredytów w Polsce?
Wejście w życie ograniczenia raty kredytu w stosunku do dochodu netto w praktyce nie wpłynie na ofertę Nordea Bank Polska SA. Bank już od dłuższego czasu stosuje zasady zabezpieczające Klientów przed nadmiernym zadłużeniem, w tym maksymalnego wskaźnika relacji długu do dochodu.
Nasza polityka kredytowa jest i będzie zgodna z zasadami profesjonalnego doradztwa obejmującego również planowanie finansowych możliwości obsługi długoterminowego zobowiązania jakim jest np. kredyt hipoteczny, dlatego nie spodziewamy się istotnego spadku ani liczby udzielanych kredytów, ani niższych kwot. Banki charakteryzujące się bardziej liberalnym podejściem będą musiały ograniczyć akcję kredytową.
Wprowadzony Rekomendacją T limit może w znacznie wyższym stopniu wpłynąć na rynek consumer finance, szczególnie w segmencie klientów o niższych dochodach. Tutaj duże znaczenie oprócz wspomnianego limitu (prawdopodobnie nawet większe) mają wymogi dotyczące porównania dochodów netto kredytobiorcy z jego wszystkimi wydatkami, tj. obciążeniami kredytowymi (uwzględniając bufory na ryzyko zmienności kursów oraz stóp procentowych), obciążeniami finansowymi oraz kosztami utrzymania gospodarstwa domowego. Również w przypadku tych zmian Nordea nie przewiduje większego wpływu na własną akcję kredytową.
Podsumowując, regulacja może w istotny sposób ograniczyć dostępność kredytów w przypadku banków niestosujących dotychczas tych zasad. Szacujemy, że może dotyczyć to ok.10-20% zainteresowanych kredytami hipotecznymi.
Piotr Zawadzki
Dyrektor Departamentu Bankowości Hipotecznej Nordea Bank Polska