Nieoprocentowane pożyczki edukacyjne dla polskich studentów w Niemczech
Z powodu Covid-19 wielu studentów straciło pracę, która pozwalała im finansować pobyt w Niemczech.
Według oficjalnych danych Statisty, trzech na czterech studentów zagranicznych w Niemczech pracuje przez cały okres studiów, a w obecnym momencie przez pandemie ich przychody poważnie się zmniejszyły.
W związku z tym niemiecka minister edukacji i badań naukowych Anja Karliczek ogłosiła utworzenie nieoprocentowanego programu pożyczek edukacyjnych, aby zapewnić ciągłość studiów.
Zobacz więcej najnowszych wiadomości o pandemii koronawirusa >>>
MyGermanUniversity
Według informacji MyGermanUniversity ‒ portalu specjalizującego się w temacie studiowania w Niemczech, prawie 400 000 studentów zagranicznych jest zapisanych na niemieckie uniwersytety, z tendencją wzrostową w kolejnych latach.
Na stronie MyGermanUniversity.com, studenci mogą znaleźć 1,700 programów magisterskich w Niemczech, prowadzonych w języku angielskim.
Stephan Paulini, współzałożyciel MyGermanUniversity z siedzibą w Hamburgu, był wcześniej dyrektorem German Academic Exchange Service (DAAD) w Peru i bardzo dobrze zna rzeczywistość zagranicznych studentów w Niemczech.
Stephan Paulini podkreśla znaczenie tego środka podjętego przez rząd niemiecki:
‒ Pozwoli to wielu polskim studentom kontynuować studia bez konieczności powrotu do kraju spowodowanym brakiem środków potrzebnych na pokrycie swoich wydatków ‒ ocenia ekspert.
Polscy studenci będą mogli uzyskać dostęp do pożyczki edukacyjnej wynoszącej do 650 euro miesięcznie zaczynając od 1 czerwca 2020 r. Więcej informacji: www.kfw.de/studienkredit-coronahilfe.
Bądź na bieżąco – zapisz się na nasz newsletter >>>
Polacy docenili studiowanie w Niemczech
Niemcy wyróżniają się jako najlepsze miejsce docelowe dla studentów i zgodnie z DAAD były głównym krajem docelowym dla studentów z Polski w 2017 roku.
Duże zainteresowanie Niemcami wśród polskich studentów tłumaczy się wysoką jakością kształcenia i 400 renomowanymi międzynarodowymi uniwersytetami, które oferują ponad 20 000 programów licencjackich i magisterskich.
Ponadto studenci nie muszą mówić po niemiecku, aby studiować na poziomie podyplomowym na niemieckim uniwersytecie. Istnieje ponad 1700 programów magisterskich w języku angielskim, z czego 69% nie pobiera czesnego z powodu ogromnej dotacji ekonomicznej oferowanej przez państwo niemieckie.
Portal badawczy MyGermanUniversity https://www.mygermanuniversity.com/ ma największą i najbardziej kompletną bazę danych programów magisterskich w Niemczech, z ponad 1700 programami magisterskimi prowadzonymi w języku angielskim.