Nieoczekiwany zwrot akcji

Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter

mieszkania.02.250xJesienne transakcje przyniosły sporą niespodziankę. Aż o 13 dni skrócił się średni czas sprzedaży mieszkania w Warszawie. Z kolei dobrą wiadomością dla kupujących są rosnące możliwości negocjacyjne.

Komentarz

Wbrew dużej podaży na rynku wtórnym i coraz bardziej wymagającym klientom, którzy odwlekają w czasie decyzję o zakupie mieszkania jesienią skrócił się średni czas sprzedaży. 86 dni to wynik, jaki odnotowaliśmy na początku roku i jednocześnie najkrótszy czas sprzedaży w okresie ostatnich trzech lat. Wynik jest nieco zaskakujący, bo obserwując trend raczej trudno było spodziewać się przyspieszenia tempa sprzedaży obecnej oferty.

Zaskoczenie może być mniejsze, gdy porównamy medianę średniej ceny m kw. z poprzedniego okresu (7880 zł) z obecnym (7650 zł). Coraz niższe ceny transakcyjne zachęcają do zakupów, a oferty dobrze wycenione przez sprzedających znajdują swoich nabywców w czasie znacznie krótszym od średniej.

23 proc. wszystkich transakcji w Warszawie zostało sprzedanych w ciągu pierwszego miesiąca od pojawienia się oferty. Tak szybka sprzedaż dotyczyła mieszkań z poziomu cenowego 270-350 tys. zł, czyli najczęściej poszukiwanych na rynku mieszkań dwupokojowych do 45 m kw.

Od przełomu marca i kwietnia konsekwentnie zwiększa się możliwość negocjacji ceny. Nasze dane z września i października wskazują, że średnie negocjacje wynoszą 2,7 proc. ceny ofertowej. Należy wziąć pod uwagę, że różnica ta może być wyższa z uwagi na to, że część z ofert zanim trafiła do baz pośredników była sprzedawana bezskutecznie po wyższych cenach ofertowych. W 25 proc. sprzedanych ofert cena ofertowa nie podlegała negocjacjom.

Metodologia

Analizie poddano ceny mieszkań z rynku wtórnego na podstawie transakcji przeprowadzonych przez brokerów Metrohouse & Partnerzy S.A. w Warszawie.

Wartość negocjacji to wyrażona procentowo różnica pomiędzy ceną ofertową z momentu rejestracji oferty w bazie ofert Metrohouse a ceną transakcyjną uzgodnioną pomiędzy stronami umowy sprzedaży.

Czas sprzedaży został przedstawiony jako liczba dni ekspozycji oferty na rynku przez pośrednika od momentu zarejestrowania oferty w systemie, aż do dnia zawarcia transakcji. Średni czas sprzedaży wyraża średnia z wykluczeniem 10% skrajnych danych zbioru (najkrótsze i najdłuższe czasy sprzedaży).

111117.czas111117.wartosc

Zastrzeżenie:

Ekspozycja oferty na rynku może być odpowiednio dłuższa z uwagi na możliwość bezpośredniego oferowania nieruchomości przez właściciela przed podpisaniem umowy pośrednictwa z agencją.