Niemal jedna czwarta pracowników małych i średnich firm z Europy Wschodniej pracuje zdalnie

Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter

makler.analityk.250x167Badanie Sophos, producenta kompleksowych rozwiązań zabezpieczających, ujawnia rosnący rozdźwięk między sposobami korzystania z zasobów informatycznych a polityką bezpieczeństwa IT w firmach.

Z badania, jakie wykonała na zlecenie Sophos firma Vanson Bourne, wynika, że aż 93 proc. małych i średnich firm z Europy, Ameryki Północnej, Bliskiego Wschodu i Australii powinna dostosować swoje polityki bezpieczeństwa i strategie IT, by dostosować się do zmieniających się do nowych sposobów wykorzystania zasobów firmowych, takich jak praca zdalna czy wykorzystanie w firmie urządzeń prywatnych oraz nowych zagrożeń z nimi związanych.

Jak wynika ze statystyk zebranych dla Sophos, aż 22,5 proc. osób zatrudnionych w małych i średnich firmach w Europie Wschodniej zdarza się pracować zdalnie, poza siedzibą firmy. Jednocześnie prawie jedna trzecia menedżerow IT w firmach (32 proc.) z regionu uważa, że praca zdalna jest coraz istotniejszym zagrożeniem dla bezpieczeństwa IT firmy. Dla porównania, w Skandynawii takie zagrożenie dostrzega nieco więcej, 39 proc. przedsiębiorstw. Na Bliskim Wschodzie ten współczynnik wynosi aż 61 proc.  
 
Z drugiej strony, trudno określić, z czego wynika względny spokój przedsiębiorców ze Wschodniej Europy. Mimo że 23 proc. firm w regionie dysponuje “doskonałym” pokryciem siecią WiFi w swoich siedzibach, do ich kompleksowego zabezpiecznenia przyznaje się tylko 13 proc. organizacji.

Budżety

68 proc. firm w Europie Wschodniej zamierza w ciągu najbliższych sześciu miesięcy zwiększyć swój budżet IT. 27 proc. z nich utrzyma wydatki na takim samym poziomie jak w poprzednim roku, a 6 proc. zamierza je zredukować.  
 
Badanie przeprowadzono wśrod 400 menedżerów IT z Europy Wschodniej (50 proc. badanych), Skandynawii (25 proc.) i Bliskiego Wschodu (25 proc.). Badani reprezentowali firmy zatrudniające od 5 do 100 pracownikow (50 proc.) oraz przedsiębiorstwa zatrudniające 101-500 osób (50 proc.).