Nie żyje dr Józef Kozioł, były Prezes Banku Ochrony Środowiska
Z rynkiem finansowym związany był od początku swej kariery zawodowej, kiedy to po ukończeniu studiów w ówczesnej Szkole Głównej Planowania i Statystyki (obecnie SGH w Warszawie) podjął pracę w Banku Rolnym, w którego kompetencjach spoczywało finansowanie szeroko rozumianego sektora agro. Te dwa wątki – bankowość i rozwój społeczności lokalnych, ze szczególnym uwzględnieniem obszarów wiejskich – dominowały w jakże bogatej zawodowej jak i społecznej działalności Zmarłego.
Józef Kozioł był urzędnikiem państwowym, odpowiedzialnym za funkcjonowanie resortów gospodarczych, poczynając od podsekretarza stanu w Ministerstwie Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej w pierwszej połowie lat 80. ubiegłego wieku, poprzez zastępcę przewodniczącego Komisji Planowania przy Radzie Ministrów, aż po stanowisko wiceszefa rządu w latach 1985-88 (wówczas to powstawały fundamenty bezprecedensowej reformy polskiego sektora bankowego), czy ministra ochrony środowiska i zasobów naturalnych w przełomowym dla budowy gospodarki rynkowej w Polsce gabinecie Mieczysława Rakowskiego.
Aktywne działanie na rzecz zmian systemowych w wolnej Polsce Zmarły kontynuował w kolejnych latach, m.in. jako minister stanu w Kancelarii Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej. Piastując tę funkcję w latach 1989 – 1990, odpowiadał m.in. za relacje pomiędzy głową państwa a gabinetem Tadeusza Mazowieckiego, organizację wyborów i referendów, a także niezwykle istotną w tak przełomowym momencie sferę nadawania orderów, odznaczeń czy wyróżnień honorowych. Sprawując tę funkcję, uczestniczył również w procesie mianowania sędziów Sądu Najwyższego.
Kolejne lata zawodowej aktywności Józef Kozioł poświęcił sektorowi bankowemu, w roku 1991 stając się jednym z założycieli Spółdzielczego Banku Rozwoju „Samopomoc Chłopska”.
Ważnym etapem w życiu Zmarłego było zarządzanie Bankiem Ochrony Środowiska, którego prezesem pozostawał z krótką przerwą przez ponad dekadę – w latach 1994-2000 i 2001-2005. Równolegle uczestniczył w pracach Związku Banków Polskich, angażując się w obszar mu najbliższy, czyli etyczno-moralne uwarunkowania funkcjonowania rynku finansowego.
Przez wiele lat, aż do śmierci, był członkiem Komisji Etyki Bankowej przy Związku Banków Polskich, angażował się też w działalność Klubu Polska 2025+. Za swą aktywność na rzecz budowy nowoczesnego, ale przede wszystkim odpowiedzialnego sektora bankowego w Polsce znalazł się w zaszczytnej grupie 12 pierwszych osób, wyróżnionych Medalem Mikołaja Kopernika z okazji 25-lecia ZBP.
Udzielając się na niwie bankowej, Józef Kozioł kontynuował także działalność naukową i dydaktyczną. Od roku 2005, przez siedem kolejnych lat był rektorem Wyższej Szkoły Rozwoju Lokalnego w Żyrardowie, a następnie pracownikiem naukowym Wszechnicy Polskiej Szkoły Wyższej w Warszawie.
Jego rozliczne zasługi zostały uhonorowane wysokimi odznaczeniami państwowymi: Srebrnym Krzyżem Zasługi, Medalem 40-lecia Polski Ludowej oraz Krzyżem Kawalerskim, Oficerskim i Komandorskim z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski.
Dokonania Zmarłego upamiętnili także reprezentanci rynku finansowego: już w roku 1988, a więc u progu przemian wolnorynkowych w polskiej gospodarce, wyróżniony został Złotą Odznaką Za Zasługi dla Bankowości RP, a w roku przystąpienia Polski do Unii Europejskiej Józef Kozioł otrzymał złotą statuetkę Lidera Polskiego Biznesu.
Rodzinie, Przyjaciołom i wszystkim Najbliższym składamy wyrazy najgłębszego współczucia.
Związek Banków Polskich, Centrum Prawa Bankowego i Informacji.