Nie zwlekaj z oszczędzaniem na emeryturę

Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter

emeryci.150xExpander zachęca do tego, aby jak najwcześniej zacząć interesować się swoją emeryturą. Powszechnie już bowiem wiadomo, że emerytury z publicznego systemu będą bardzo niskie.

Z wyliczeń Ministerstwa Finansów wynika, że w przypadku mężczyzn, którzy obecnie wchodzą na rynek pracy emerytura będzie stanowiła tylko ok. 33% ich ostatnich dochodów, a kobiet zaledwie ok. 24%. Gdyby taka sytuacja występowała dzisiaj to kobieta, nawet jeśli zarabia 3000 zł brutto, otrzymałaby emeryturę minimalną, czyli 728 zł.

110726.szacowana.wysokosc.emerytury.420x

Najlepszym sposobem na to, aby zapewnić sobie spokojne życie na emeryturze jest więc samodzielne oszczędzanie. Bardzo ważne jest jednak, aby rozpocząć je jak najwcześniej. Dla przykładu kapitał emerytalny w kwocie 300 tys. zł można uzbierać odkładając zaledwie 250 zł miesięcznie. Aby tak się stało trzeba jednak oszczędzać ok. 30 lat. Jeśli zaczniemy dopiero 5 lat przed emeryturą, to żeby uzbierać taką samą kwotę musielibyśmy odkładać ok. 4 166 zł miesięcznie.

Oszczędzanie nie jest jednak łatwe. Aby osiągnąć sukces trzeba bowiem pokonać często potężną pokusę wydawania pieniędzy. Jest jednak sposób na to, aby ułatwić sobie życie. Warto zautomatyzować ten proces np. poprzez zlecenie stałego przelewu. Dzięki temu na pewno nie zapomnimy o oszczędzaniu, a przy okazji nie będziemy czuli dyskomfortu odbierania sobie pieniędzy, które moglibyśmy wydać na przyjemności.

Co ciekawe najlepiej przez cały okres oszczędzania odkładać taki sam procent swojego wynagrodzenia, a nie taką samą kwotę. Wraz z podwyższaniem się naszego poziomu życia rosną bowiem oczekiwania względem emerytury. Ostatnią radą jest, aby dostosować rodzaj produktów oszczędnościowych nie tylko do naszych oczekiwań, ale także do tolerancji ryzyka. Jeśli będziemy zbyt ostrożni i wybierzemy tylko produkty bezpieczne to niewiele zarobimy. Jeśli będziemy zbyt zachłanni i dużą część naszych oszczędności trafi do produktów obarczonych ryzykiem to w okresach złej koniunktury możemy mieć problemy ze spokojnym snem. Warto więc skorzystać z pomocy doradcy finansowego, który pomoże nam dokonać właściwego wyboru.

Jarosław Sadowski
Analityk firmy Expander