NetB@nk: dalszy wzrost liczby aktywnych użytkowników aplikacji mobilnych i mobile only w IV kwartale ‘24

Liczba klientów logujących się do bankowości elektronicznej co najmniej raz na kwartał – zarówno internetowej, jak i mobilnej – systematycznie rośnie. W IV kwartale 2024 r. osiągnęła poziom prawie 25,5 mln, co oznacza wzrost o 1% względem poprzedniego kwartału i aż o 3% w porównaniu z początkiem roku.
Ten trend potwierdza rosnącą popularność zdalnego dostępu do usług finansowych i wzmacniającą się pozycję kanałów cyfrowych w codziennym bankowaniu. Klienci coraz chętniej wybierają wygodne, mobilne rozwiązania – niezależnie od tego, czy korzystają z aplikacji, czy logują się przez przeglądarkę.
Dane dotyczące liczby klientów z sektora małych i średnich przedsiębiorstw posiadających dostęp do bankowości internetowej wskazują na dalszy rozwój. Liczba klientów MŚP wzrosła w IV kwartale 2024 roku do 3,7 mln, co oznacza wzrost o 0,7% względem III kwartału.
Jednocześnie liczba aktywnych użytkowników z tego segmentu nieznacznie spadła – do 2,5 mln, czyli o 0,1% względem poprzedniego kwartału.
Nadal utrzymuje się wzrost liczby klientów korzystających zdalnie z usług bankowych. W IV kwartale 2024 roku liczba umów dostępu do bankowości internetowej przekroczyła 44,5 mln, natomiast liczba aktywnych użytkowników aplikacji mobilnej wzrosła do 23,8 mln.
Spadek odnotowano natomiast w liczbie aktywnych klientów bankowości internetowej, która na koniec IV kwartału wyniosła 22,4 mln, co oznacza spadek o około 3% w porównaniu do poprzedniego kwartału.
W IV kwartale 2024 r. spośród 23,8 mln aktywnych użytkowników bankowości mobilnej aż 18 mln stanowili tzw. użytkownicy mobile only – korzystający wyłącznie z aplikacji, bez logowania do bankowości internetowej. To już 76% wszystkich użytkowników tego kanału. W porównaniu do poprzedniego kwartału liczba aktywnych użytkowników aplikacji wzrosła o 2%, a liczba klientów mobile only – aż o 6%.
Czytaj także: Raport NetB@nk: już 17 mln Polaków korzysta wyłącznie z aplikacji bankowych, III. kwartał ’24
Bankowość mobilna zaczyna dominować w relacji bank-klient
– Dane pokazują, że bankowość mobilna staje się nie tylko dominującym kanałem kontaktu klientów z bankiem, ale także podstawowym środowiskiem finansowym dla milionów Polaków.

Można więc zauważyć, że nieustannie rośnie znaczenie segmentu mobile only, co wymaga od banków ciągłego inwestowania w rozwój nowoczesnych, intuicyjnych i bezpiecznych aplikacji – komentuje Włodzimierz Kiciński, wiceprezes Związku Banków Polskich (ZBP).
Wyniki systemu Elixir za IV kwartał ‘24
System Elixir zanotował w IV kwartale 2024 r. odbicie po wcześniejszych spadkach – liczba komunikatów wzrosła o 5%, osiągając 575 mln, a wartość obrotów zwiększyła się o 3%.
Jeszcze lepsze wyniki przyniósł system Express Elixir – liczba transakcji wzrosła o 8%, a ich wartość aż o 9%, przekraczając 145 mld zł.
W badanym okresie liczba transakcji w systemie Euro Elixir wzrosła o 2%, osiągając poziom ponad 14 mln. Wzrost ten potwierdza stopniowe ożywienie w zakresie rozliczeń w euro.
Wartość operacji rozliczanych w systemie Euro Elixir, pozostaje na stabilnym poziomie. W analizowanym okresie wyniosła około 93 mld euro, co oznacza brak istotnych zmian w porównaniu do poprzedniego kwartału.
NetB@nk: Polacy preferują szybki dostęp do usług bankowych
Wyniki za IV kwartał 2024 roku w dalszym ciągu potwierdzają wzrost cyfryzacji sektora bankowego w Polsce, wskazując znaczenie rozwiązań mobilnych.
Rosnąca liczba użytkowników aplikacji mobilnych i klientów mobile only ukazuje preferencje Polaków, jako klientów coraz bardziej doceniających szybki i prosty dostęp do usług bankowych.
Trend ten świadczy o aktywnym udziale sektora bankowego w tworzeniu nowatorskich i bezpiecznych rozwiązań finansowych.
Pełna wersja raportu NetB@nk jest dostępna na stronie internetowej Związku Banków Polskich.