Negatywny wynik testu na Covid-19 wykonany na polskiej granicy będzie zwalniał podróżnych z kwarantanny
Zgodnie z przedstawionymi na poniedziałkowej konferencji prasowej modyfikacjami, dla przybywających ze strefy Schengen kwarantanna będzie obowiązkowa, ale zwalniać z niej będzie negatywny test (PCR lub antygenowy) na obecność koronawirusa nie starszy niż 48 godzin.
Dla przybywających do Polski ze strefy spoza strefy Schengen obowiązuje kwarantanna bez wyjątku. Podróżni, przekraczający granice Polski, będą mieli obowiązek odbycia 10-dniowej kwarantanny
„Osoby, które chociażby są kierowcami, zajmują się transportem zawodowo, czy osoby studiujące – te wszystkie wyjątki, które były wpisane do rozporządzenia – i są cały czas dostępne na stronie gov.pl/koronawirus – one w tym zakresie pozostają, jeżeli chodzi o wyłączenia z kwarantanny” – powiedział rzecznik rządu na briefingu prasowym.
Możliwe testy w Polsce
Zasady kwarantanny granicznej dotyczą podróżujących każdego rodzaju transportem. Podróżujących spoza strefy Schengen z kwarantanny nie zwalnia test wykonany w kraju, z którego przybywają.
W związku z wprowadzeniem nowych regulacji przede wszystkim osoby podróżujące samolotem będą musiały liczyć się z wydłużonym czasem obsługi na lotnisku, oczekiwanie na kontrole straży granicznej może trwać nawet do kilku godzin od wylądowania samolotu.
W przypadku przekraczania granic lądowych, ruch graniczny będzie monitorowany przez patrole, sprawdzające czy spełniane są wymogi, przewidziane przepisami.
Każdy z przyjezdnych, zarówno ze strefy Schengen, jak i spoza niej, będzie miał możliwość wykonania testu w Polsce i jeśli wynik będzie negatywny będzie zwalniany z kwarantanny.
Od 20 marca do 9 kwietnia w całym kraju zamknięte są hotele, galerie handlowe, kina, teatry, muzea, a także obiekty sportowe: m.in. baseny, korty tenisowe.
Nauka dla wszystkich roczników odbywa się w trybie zdalnym. Od soboty na dwa tygodnie ograniczona została dodatkowo liczba osób placówkach handlowych i pocztowych do 1 os. na 20 m2, zamknięte zostały co do zasady żłobki i przedszkola, zakłady fryzjerskie i salony kosmetyczne, a także obiekty sportowe za wyjątkiem sportu zawodowego.
Muller poinformował, ze w tym tygodniu zostanie przedstawiona modyfikacja Narodowego Programu Szczepień. Doprecyzował że stanie się to najprawdopodobniej jutro czyli we wtorek.