NBP zachowa niezależność w polityce monetarnej

NBP zachowa niezależność w polityce monetarnej
Adam Glapiński prof. dr hab. nauk ekonomicznych, prezes Narodowego Banku Polskiego
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
Narodowy Bank Polski (NBP) pozostanie instytucją niezależną, unikającą "eksperymentowania" w polityce monetarnej, wynika ze słów prezesa Adama Glapińskiego.

Wypracowaliśmy w ciężkich bojach politycznych, prawnych i konstytucyjnych pozycję taką, że niezależność banku centralnego jest czymś świętym w Polsce

„Wypracowaliśmy w ciężkich bojach politycznych, prawnych i konstytucyjnych pozycję taką, że niezależność banku centralnego jest czymś świętym w Polsce” – powiedział Glapiński podczas otwarcia Kongresu 590 w Rzeszowie.

„Od kiedy jestem prezesem banku centralnego, od kilku lat, jeszcze nigdy żaden minister finansów nie próbował się w żaden sposób, nawet przez aluzję, wtrącać się w decyzję banku centralnego  i odwrotnie. Istnieje dobra współpraca z poszanowaniem niezależności i to jest doceniane przez świat. I to trzeba utrzymać za wszelką cenę. Tego nie można zmienić. Dlatego jako prezes, dopóki będę prezesem zapowiadam, że żadnych eksperymentów nie będziemy robić, na które niektórzy nas namawiają w polityce pieniężnej” – podkreślił Glapiński.

Dodał, że wszystko będzie dokonywane w ramach tego prestiżu autorytetu jaki bank posiada, a jest on jednym z najwyższych prestiżów wśród banków centralnych na świecie.

Źródło: ISBnews