NBP uhonorował setną rocznicę powrotu części Górnego Śląska do Polski na srebrnej monecie kolekcjonerskiej

NBP uhonorował setną rocznicę powrotu części Górnego Śląska do Polski na srebrnej monecie kolekcjonerskiej
Moneta kolekcjonerska "100. rocznica powrotu części Górnego Śląska do Polski". Źródło: NBP
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
Narodowy Bank Polski poinformował, że od 9.06. 2022 roku dostępna jest w obiegu nowa moneta kolekcjonerska "100. rocznica powrotu części Górnego Śląska do Polski". Monetę o nominale 10 zł wyemitowano w nakładzie do 10 000 sztuk i można ją nabyć we wszystkich Oddziałach Okręgowych NBP w cenie 170 zł.

Srebrna moneta o nominale 10 zł ma upamiętnić uroczyste podpisanie w Katowicach Aktu objęcia Górnego Śląska przez Rząd Rzeczypospolitej Polskiej.

16 lipca 1922 roku po niemal 600 latach część Górnego Śląska powrócił do Polski. Na tych terenach powstało autonomiczne województwo śląskie ze stolicą w Katowicach.

Powrót Górnego Śląska do Polski po I wojnie światowej

Zanim jednak doszło do tego ważnego dla Polski wydarzenia, w latach 1919-1921 ważyła się sprawa przynależności państwowej Górnego Śląska. Wraz z końcem I wojny światowej, w listopadzie 1918 roku, po 123 latach zaborów na mapy Europy powróciła Rzeczpospolita Polska, a jednym z postanowień traktatu wersalskiego była decyzja o zorganizowaniu na Górnym Śląsku plebiscytu, na podstawie którego rozstrzygnięta miała być kwestia przynależności państwowej Górnego Śląska.

W wyniku tego plebiscytu z 20 marca 1921 r. (za przynależnością Śląska do Polski głosowało 40,3 proc. uprawnionych) Komisja Plebiscytowa zdecydowała o przyznaniu Niemcom prawie całego spornego obszaru. Odpowiedzią Polaków było III powstanie śląskie, a jego efektem był korzystny dla Polski podział regionu.

15 czerwca 1922 roku Komisja Międzysojusznicza poinformowała rządy Polski i Niemiec, że w ciągu miesiąca państwa powinny objąć przyznane im terytoria Górnego Śląska. Strony konfliktu dokonywały tego w kilku etapach. Na rynku w Katowicach odbyła się parada wchodzących w skład wojsk alianckich oddziałów francuskich i ich wymarsz z Katowic.

Po wycofaniu oddziałów sił sprzymierzonych 20 czerwca 1922 roku na przyznane Polsce terytoria weszły wojska polskie pod dowództwem gen. Stanisława Szeptyckiego. Znajdujący się na Górnym Śląsku przemysł oraz kapitał odegrał bardzo ważną rolę w odbudowie gospodarczej II Rzeczypospolitej.

Czytaj także: Narodowy Bank Polski wprowadza do obiegu nową monetę okolicznościową z serii „Odkryj Polskę”

Rewers i awers

Rewers monety przedstawia bramę triumfalną w Królewskiej Hucie (dzisiejszym Chorzowie) przygotowaną na przyjęcie Wojska Polskiego (23 czerwca 1922 roku).

Na awersie monety odwzorowano granice Górnego Śląska, który w wyniku decyzji Rady Ligi Narodów i Rady Ambasadorów w październiku 1921 roku stał się częścią II Rzeczypospolitej Polskiej.

Więcej informacji można znaleźć w folderze emisyjnym.

Wizerunek monety w wysokiej rozdzielczości: www.nbp.pl/monety

Czytaj także: „Odkryj Polskę – Zamek Książ w Wałbrzychu”, nowa pięciozłotowa moneta okolicznościowa NBP

Monety emitowane przez NBP

Narodowy Bank Polski emituje monety okolicznościowe upamiętniające ważne wydarzenia, postaci i rocznice historyczne związane m.in. ze światem sztuki, kultury, nauki, przyrody i sportu. Do monet okolicznościowych zaliczają się:

·         monety kolekcjonerskie, wykonane z metali szlachetnych – złota lub srebra,

·         monety obiegowe o nominale 5 zł, których pierścień wykonany jest ze stopu MN 25, zaś rdzeń z CuAl6Ni2.

Monety kolekcjonerskie mogą być uatrakcyjniane poprzez dodanie elementów wykonanych z innych materiałów – np. bursztynu, cyrkonii, szkła lub drewna, nadruki wykonane w technice tampondruku czy nadrukowane obrazy hologramowe.

Monety kolekcjonerskie są bite zazwyczaj stemplem lustrzanym i pakowane w plastikowe kapsuły. Dodatkowo, monety złote umieszczane są w kolekcjonerskim etui, do którego załączony jest certyfikat z informacjami na temat monety. Monety srebrne pakowane są w blistry.

Ze względu na szlachetność i wartość materiałów, z jakich wykonane są monety kolekcjonerskie, ich cena emisyjna jest wyższa niż widniejący na nich nominał. Z kolei monety 5 zł wymieniane są po wartości nominalnej, czyli za 5 zł można otrzymać jedną monetę okolicznościową 5 zł.

Należy pamiętać, iż wszystkie monety okolicznościowe emitowane przez NBP są prawnym środkiem płatniczym w Polsce. Ich siłę nabywczą określa nominał umieszczony na awersie. Niezależnie jednak od wysokości nominału, monety te mają swoją wartość kolekcjonerską, którą określa wolny rynek numizmatyczny.

Kolejna emisja zaplanowana jest na 21 czerwca 2022 r. Tego dnia NBP wprowadzi do obiegu monet kolekcjonerskich o nominałach 10 zł, 20 zł, 50 zł, 100 zł, 200 zł i 500 zł wchodzących w skład zestawu „Polskie banknoty obiegowe”.

Czytaj także: Moneta okolicznościowa NBP „Brama Żuraw w Gdańsku” jest już w obiegu

Źródło: Narodowy Bank Polski / NBP