NBP odpowiada na zarzuty NIK: nasza komunikacja zapewnia wiarygodność polityki pieniężnej

NBP odpowiada na zarzuty NIK: nasza komunikacja zapewnia wiarygodność polityki pieniężnej
Fot. stock.adobe.com/MOZCO Mat Szymański
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
Polityka komunikacyjna Narodowego Banku Polskiego zapewnia wysoki poziom przejrzystości i wiarygodności polityki pieniężnej - wynika z odpowiedzi prezesa NBP na zarzuty Najwyższej Izby Kontroli dotyczące jakości komunikacji banku w 2021 r.

NIK w wystąpieniu pokontrolnym z wykonania założeń polityki pieniężnej w 2021 r. zawnioskował o przeprowadzenie analizy polityki informacyjnej NBP pod kątem podniesienia jej efektywności w realizacji celu podstawowego oraz przejrzystości i wiarygodności w relacjach z otoczeniem.

Ocena NIK

Wynika to z oceny Izby, że w 2021 r. sposób komunikacji RPP z rynkiem w zakresie polityki pieniężnej miał negatywny wpływ na postrzeganie procesów inflacyjnych. NIK ocenił ponadto, że komunikacja RPP w 2021 r., jak i zmiany w regulaminie pracy Rady, obniżyły transparentność i efektywność działań Rady w zakresie jej decyzji monetarnych.

Czytaj także: NBP po kontroli NIK: w 2021 roku nie było potrzeby interwencji na rynku walutowym >>>

Zgodnie z obowiązkiem przewidzianym w ustawie o NIK, NBP poinformował Izbę o sposobie wykonania wniosku pokontrolnego.

Działania Narodowego Banku Polskiego w zakresie komunikacji polityki pieniężnej są na bieżąco analizowane, a narzędzia komunikacji wykorzystywane przez NBP są zgodne z praktyką stosowaną przez inne banki centralne. Treść komunikacji NBP jest dostosowywana do prowadzonej polityki pieniężnej NBP, uwzględniając zmieniające się w czasie uwarunkowania makroekonomiczne.

– napisał prezes NBP Adam Glapiński.

Prezes wskazał w piśmie, że bank publikuje dokumenty, w których Rada Polityki Pieniężnej przedstawia cele, strategię i instrumenty polityki pieniężnej – są to „Założenia polityki pieniężnej” na kolejny rok oraz „Sprawozdanie z wykonania założeń polityki pieniężnej” za poprzedni rok.

Ponadto po każdym posiedzeniu decyzyjnym Rady Polityki Pieniężnej NBP publikuje „Informacje po posiedzeniach RPP” oraz „Opisy dyskusji na posiedzeniach RPP”.

NBP wskazał dalej, że regularnie publikuje także „Raporty o inflacji”, w których szeroko przedstawiana jest ocena Rady dotycząca sytuacji gospodarczej, a także projekcje inflacji i PKB zawierające ocenę NBP perspektyw makroekonomicznych polskiej gospodarki.

Czytaj także: NIK ocenia: RPP niezasadnie bagatelizowała inflację, co negatywnie wpłynęło na stabilność cen >>>

Bank centralny przypomniał, że po każdym posiedzeniu decyzyjnym Rady odbywa się także konferencja prasowa prezesa NBP, podczas której omawiane są podjęte przez Radę decyzje wraz ich uwarunkowaniami, a także udzielane są odpowiedzi na pytania dziennikarzy. Ponadto prezes NBP oraz członkowie Rady wypowiadają się w mediach oraz publikują artykuły w prasie, prezentując swoje indywidualne poglądy w zakresie polityki pieniężnej.

„Świadczy to o wysokim poziomie pluralizmu w Radzie oraz o dużej transparentności komunikacji Rady z opinią publiczną” – dodaje NBP.

„Podsumowując, Narodowy Bank Polski prowadzi aktywną politykę komunikacji z otoczeniem, co zapewnia wysoki poziom przejrzystości i wiarygodności polityki pieniężnej oraz wspiera realizację ustawowych celów NBP, w tym celu podstawowego” – konkluduje pismo prezesa NBP.

Podwyżki stóp procentowych w Polsce

Od maja 2020 r. do września 2021 r. RPP utrzymywała stopę referencyjną na rekordowo niskim poziomie 0,1 proc. W październiku 2021 r. Rada rozpoczęła cykl podwyżek stóp i na kolejnych 10 posiedzeniach z rzędu podniosła główną stopę łącznie o 640 pb. do 6,50 proc. w lipcu br.

Prezes NBP Adam Glapiński powiedział na początku lipca, że RPP zbliża się do końca cyklu zacieśniania polityki pieniężnej, ale być może stopy proc. nie osiągnęły jeszcze szczytu. Prezes zaznaczył jednocześnie, że być może stopy proc. nie będą dalej podwyższane, jeżeli inflacja w wakacje osiągnie szczyt, a potem będzie spadać.

W połowie lipca w mediach społecznościowych zostało opublikowane nagranie, na którym prezes NBP, zapytany na sopockim molo przez kobietę podającą się za działaczkę Agrounii, zasygnalizował, że RPP może podnieść stopy procentowe jeszcze tylko raz – o 25 pb.

Źródło: PAP BIZNES