Narodowy Bank Polski wprowadza do obiegu nową monetę okolicznościową z serii „Odkryj Polskę”

Narodowy Bank Polski wprowadza do obiegu nową monetę okolicznościową z serii „Odkryj Polskę”
Źródło: NBP
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
Narodowy Bank Polski poinformował, że od 23 maja dostępna będzie w obiegu nowa moneta okolicznościowa z serii "Odkryj Polskę" - "Zamek w Mosznej". Monetę o nominale 5 zł będzie można zamienić po wartości nominalnej we wszystkich Oddziałach Okręgowych NBP.

Na obiegowej monecie o nominale 5 zł, emitowanej w nakładzie do 1 mln sztuk, pojawi się wizerunek najsłynniejszego pałacu Opolszczyzny, XVII wiecznego Zamku w Mosznej.

Czytaj także: „Odkryj Polskę – Zamek Książ w Wałbrzychu”, nowa pięciozłotowa moneta okolicznościowa NBP

Zamek w Mosznej nazywany także najsłynniejszym pałacem Opolszczyzny to niezwykła budowla wzniesiona w XVII w. przez rodziny pruskie. Swoją sławę zawdzięcza fantazyjnej wręcz bajkowej architekturze – ma 365 pomieszczeń, 99 wież i wieżyczek oraz przylegającą do rezydencji oranżerię pełną egzotycznych roślin. Do zamku prowadzi zaś aleja dębowa, w której najstarsze drzewa liczą 300 lat. W parku znajduje się staw z wysepką oraz prowadzącym do niej mostkiem w stylu chińskim.

Jak głosi legenda w średniowieczu Zamek w Mosznej należał do Zakonu Templariuszy. Przez wiele lat zmieniał właścicieli i był przebudowywany według różnych stylów. W końcu trafił w ręce jednej z najbogatszych rodzin tej części Europy – von Tiele-Wincklerów i to jej zawdzięcza ostateczny wygląd, styl wnętrz i swój urok. Rezydencja rozbudowywana z rozmachem po pożarze w 1896 r. uzyskała bardzo zróżnicowany stylowo kształt, który obecnie zaskakuje bogactwem zdobień i rzeźb.

Zamek upodobali sobie fani Harrego Pottera. Wspaniale zachowany obiekt z powodzeniem wciela się w rolę szkoły czarodziei Hogwart podczas spotkań miłośników powieści J.K. Rowling.

Rewers monety „Odkryj Polskę” – „Zamek w Mosznej” przedstawia bryłę zamku z wieżami, z widocznymi detalami fasady.

Awers monety jest standardowy dla wszystkich monet obiegowych o nominale 5 zł.

 Okolicznościowa pięciozłotowa moneta w standardzie obiegowym zostanie wyemitowana w nakładzie do 1 mln sztuk. Będzie można ją zamienić po wartości nominalnej w Oddziałach Okręgowych NBP.

 Więcej informacji można znaleźć w folderze emisyjnym.

Wizerunek monety w wysokiej rozdzielczości: www.nbp.pl/monety

Czytaj także: Moneta okolicznościowa NBP „Brama Żuraw w Gdańsku” jest już w obiegu

Źródło: Narodowy Bank Polski / NBP