Narodowy Bank Polski wprowadza do obiegu monetę kolekcjonerską „100-lecie Portu Gdynia”

Narodowy Bank Polski wprowadza do obiegu monetę kolekcjonerską „100-lecie Portu Gdynia”
Moneta kolekcjonerska „100-lecie Portu Gdynia”. Źródło: NBP
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
Na srebrnej monecie o nominale 20 zł zaprezentowano gdyński port oraz wizerunek jego projektanta inż. Tadeusza Wendy, czytamy w komunikacie NBP.

Narodowy Bank Polski poinformował, że od 14 września 2022 roku będzie dostępna nowa moneta kolekcjonerska „100-lecie Portu Gdynia”. Srebrna moneta o nominale 20 zł zostanie wyemitowana w nakładzie do 12 000 sztuk i będzie można ją nabyć we wszystkich Oddziałach Okręgowych NBP i w sklepie internetowym Kolekcjoner w cenie 290 zł.

Moneta jest wykonana ze srebra o próbie Ag 925, ma średnicę 38,61 milimetra i masę 28,28 grama, jest oksydowana i ma elementy wykonane z transparentnej żywicy.

Czytaj także: NBP uhonorował setną rocznicę powrotu części Górnego Śląska do Polski na srebrnej monecie kolekcjonerskiej

Historia gdyńskiego portu

 Moneta upamiętnia powstanie gdyńskiego portu. Projekt portu powstał po tym jak w 1920 roku, kilka miesięcy po uroczystości zaślubin Polski z morzem, Ministerstwo Spraw Wojskowych oddelegowało inż. Tadeusza Wendę do wyznaczenia dogodnej lokalizacji pod budowę przyszłego portu. Wybór padł na Gdynię.

Najpierw powstał Tymczasowy Port Wojenny i Schronisko dla Rybaków, a następnie inżynier Wenda przygotował koncepcję portu właściwego o zdolności przeładunkowej 6 mln ton.

Kolejnym krokiem było  przyjęcie 23 września 1922 roku przez Sejm RP ustawy o budowie portu w Gdyni. Datę podjęcia uchwały przyjmuje się za formalny początek Portu Gdynia.

Czytaj także: Stulecie odzyskania przez Polskę niepodległości – złote i srebrne monety z Ignacym Daszyńskim

Awers i rewers monety „100-lecie Portu Gdynia”

Na rewersie monety widnieje popiersie Tadeusza Wendy wykonane na podstawie fotografii portretowej z 1918 r. Na pierwszym planie ukazano fragmenty portalu dźwigu bramowego o ażurowej konstrukcji, używanego w czasach Wendy i obecnie. Dźwigi w tle to urządzenia współczesne.

Na awersie monety, poza obowiązkowymi elementami jak nominał, napis „Rzeczpospolita Polska”, rok emisji i wizerunek orła ustalony dla godła Rzeczypospolitej Polskiej, widnieje plan gdyńskiego portu.

Jako wzór posłużył projekt Tadeusza Wendy, sporządzony prawdopodobnie ok. 1936 r. Plan ukazuje stan portu na ten rok, a także Kanał Przemysłowy (który ostatecznie nigdy nie powstał), część magazynów portowych oraz nabrzeży i basenów, które zamierzano wybudować w kolejnych latach.

Czytaj także: Narodowy Bank Polski uczcił 100. rocznicę Konstytucji marcowej


26 października 2022 r. Narodowy Bank Polski wprowadzi do obiegu srebrne monety o nominale 10 zł każda z serii „Wielcy polscy ekonomiści” – „Władysław Zawadzki” oraz „Michał Kalecki”.

Źródło: Narodowy Bank Polski / NBP