Narodowy Bank Polski na VII Kongresie Obsługi Gotówki

Narodowy Bank Polski na VII Kongresie Obsługi Gotówki
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
Rok temu na Kongresie Obsługi Gotówki Prezes NBP, prof. Adam Glapiński zapowiedział opracowanie Narodowej Strategii Bezpieczeństwa Obrotu Gotówkowego. Dziś jesteśmy w przededniu zakończenia prac nad nią, pisze Barbara Jaroszek, dyrektor Departamentu Emisyjno-Skarbcowego w Narodowym Banku Polskim tuż przed Kongresem Obsługi Gotówki.

Podczas Kongresu przedstawiciele NBP przedstawią obraz polskiego obrotu gotówkowego, jego perspektywy, doświadczenia z okresu  pandemii oraz zmianę funkcji przypisywanych gotówce.

Rekordowy wzrost obrotu gotówkowego

Gotówka okazała się być swoistym kołem ratunkowym na czas kryzysu – nawet dla zagorzałych zwolenników instrumentów bezgotówkowych.

W Polsce w 2020 r. odnotowano rekordowy, również na tle innych krajów Europy, wzrost wartości obiegu gotówkowego – wynoszący blisko 35 %.

Gotówka stabilizatorem obrotu gospodarczego

Jednak  jak wynika z danych NBP skala odprowadzenia gotówki do banku centralnego spadła w roku 2021 o 19 % w stosunku do 2019 roku, tj. okresu przed pandemią, a zatem gotówka pobrana w okresie pandemii nadal pozostaje w domach lub portfelach.

Gotówka zdecydowanie wzmocniła swoje funkcje tezauryzacyjne. Obecnie aż 46 procent wartości obiegu gotówki stanowią wysokie nominały tj. 200 zł i 500 zł.  

Gotówka jest stabilizatorem obrotu gospodarczego, a fakt jest niezbędności podziela aż 75 % obywateli w Polsce[1]. Podczas Kongresu przedstawimy co zrobiliśmy, aby gotówka w czasie pandemii w sposób niezakłócony mogła trafiać do rąk klientów i jakie doświadczenia zdobyliśmy na przyszłość.


[1] Raport z badań ilościowych, 2021, Badanie opinii publicznej dotyczące jakości banknotów powszechnego obiegu w Polsce, Openfield

Kurcząca się sieć bankomatów i nowelizacja ustawy o usługach płatniczych

Okazuje się, że obecnie w wielu krajach prowadzone są prace o charakterze strategicznym na rynku obrotu gotówkowego. Kraje takie jak Szwecja czy Norwegia, promujące dotychczas obrót bezgotówkowy, są teraz głównymi promotorami zmian, mających zabezpieczyć powszechną akceptację i dostępność gotówki.

Podczas Kongresu podkreślone zostaną najbardziej aktualne zagadnienia, w tym zmierzające do znalezienia rozwiązań dla spadającej rentowności sieci bankomatowych.

Dziś aż 69 % pobrań gotówki odbywa się z wykorzystaniem właśnie bankomatów[1], a co roku sieć ta kurczy się o kolejne 500 urządzeń.

Są też powody do satysfakcji – już 5 listopada br. wejdzie w życie, w tym dzięki dużemu zaangażowaniu NBP,  nowelizacja Ustawy o usługach płatniczych gwarantująca powszechną akceptację gotówki przez akceptantów. To dobry krok w kierunku zmian.


[1] Zwyczaje płatnicze w Polsce w 2020 r. Podstawowe wyniki badania, Raport NBP, Kwiecień 2021.

Źródło: aleBank.pl