Najlepsze ubezpieczenie na wakacje
Jak powiedziała nam Agnieszka Durska, rzecznik prasowy Polskiej Izby Ubezpieczeń, na rynku dostępnych jest wiele produktów ubezpieczeniowych, również takich, które zawierają tzw. Ubezpieczenie kosztów rezygnacji, albo przerwania urlopu.
Ubezpieczenia turystyczne obejmują najczęściej pomoc w kosztach leczenia na urlopie, zapewniają transport medyczny w razie wypadku, obejmują zgubienie bagażu.
W kontekście wydarzeń w Grecji warto pomyśleć o opcji ubezpieczenia przerwania urlopu– tak, by umowa pokrywała również takie przypadki, w których urlop musimy przerwać z uwagi na niezależne od nas zdarzenia, jak właśnie pożar czy powódź w miejscu naszego pobytu.
Zaznaczyła też, że ubezpieczyciele są w stanie wywiązać się ze swoich zobowiązań w miarę możliwości, biorąc także pod uwagę zalecenia władz lokalnych, gdyż obecne pożary to sytuacja ekstremalna, stan wyjątkowy, siła wyższa.
Jakie ubezpieczenie ma biuro podróży?
W jej opinii klienci biur turystycznych decydując się na korzystanie z ich usług powinni sprawdzać ubezpieczenia turystyczne jakie dane biuro podróży oferuje. Ważne jest właśnie to, czy ubezpieczenie obejmuje zwrot kosztów w przypadku rezygnacji lub przerwania wyjazdu.
Wówczas ubezpieczyciel pokryje proporcjonalnie koszty poniesione w związku z przerwaniem urlopu, np. na skutek klęski żywiołowej. To oznacza, że zwróci nam pieniądze za niewykorzystany urlop, po spełnieniu warunków opisanych w ogólnych warunkach ubezpieczenia.
Jednak, w przypadku poniesienia przez turystę określonych kosztów związanych z przerwanym urlopem, wydatkami na zorganizowanie bezpiecznego transportu powrotnego do kraju należy się w pierwszej kolejności zwrócić o wyrównanie poniesionych kosztów do touroperatora.
Co ważne jeżeli firma turystyczna pokryje koszty niespodziewanego powrotu z urlopu, to ubezpieczyciel nie wypłaci już klientowi pieniędzy z tego tytułu.
Kiedy zadziała Turystyczny Fundusz Gwarancyjny?
W przypadku bankructwa biura podróży można ubiegać się o zwrot pieniędzy z Turystycznego Funduszu Gwarancyjnego prowadzonego przez Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny.
Jednak z tego funduszu nie mogą skorzystać te osoby, które zorganizowały swój wyjazd indywidualnie, im pozostaje tylko skorzystanie z odpowiedniej indywidualnej oferty ubezpieczycieli.
Ubezpieczenie turystyczne działa zawsze, kiedy jesteśmy za granicą, niezależnie od tego, czy wyjazd jest zorganizowany indywidualnie, czy przez biuro turystyczne.
Warto dobrać je odpowiednio do swoich potrzeb, można też zawsze rozszerzyć zakres ubezpieczenia, jeśli oferta ubezpieczeniowa biura podróży nie uwzględnia np. naszych wszystkich planowanych podczas urlopu aktywności.
Warto poszukać oferty obejmującej koszty rezygnacji, które będą uwzględniały takie zdarzenia jak pożary czy katastrofy naturalne w miejscu pobytu. Warto posiadać w ubezpieczeniu indywidualnym pakiet usług assistance. Jeśli zdarzy się wypadek poszkodowany lub jego rodzina kontaktuje się z centrum pomocowym zakładu ubezpieczeń, które przejmuje cały proces organizacji pomocy za granicą.
Na pytanie, czy w ogóle jest możliwe ubezpieczenie się od nieudanego urlopu np. z powodu klęski żywiołowej np. pożaru czy powodzi, zdarzeń, które z powodu zmian klimatycznych będą występować coraz częściej Agnieszka Durska odpowiedziała, że rynek ubezpieczeniowy zwykle szybko podąża za nowymi potrzebami klientów i nie można wykluczyć, że pojawią się oferty ubezpieczycieli, które będą w standardowej ofercie takie zdarzenia uwzględniały.