Nagroda Best Central Bank Governance Europe 2021 dla NBP
Światowa pandemia spowodowała w Polsce i środkowej Europie bezprecedensowe wyzwania, ale Narodowy Bank Polski był na nie dobrze przygotowany. Pod modelowym przywództwem profesora Adama Glapińskiego, Prezesa Narodowego Banku Polskiego, NBP zareagował na nadchodzący szok szybko, zdecydowanie i z przekonaniem – napisano w uzasadnieniu przyznania nagrody.
I dalej czytamy: To Prezes NBP jako pierwszy zasygnalizował potrzebę obniżenia stóp procentowych, tnąc wkrótce główną stopę do poziomu 0,1%. NBP uruchomił także największy wśród wschodzących gospodarek rynkowych program skupu aktywów, co było dużym krokiem w kierunku przeciwdziałania konsekwencjom pandemii dla gospodarki.
W dalszej części uzasadnienia napisano: NBP skupuje na rynku wtórnym skarbowe papiery wartościowe i dłużne papiery wartościowe z gwarancją Skarbu Państwa, a także oferuje kredyt wekslowy w celu wsparcia akcji kredytowej dla sektora prywatnego. Wsparciem dla NBP jest zespół fachowych ekspertów, którzy stoją na straży wartości polskiej waluty – złotego. Bank dysponuje nowoczesnym arsenałem narzędzi monitorowania danych i identyfikacji ryzyk. Proaktywne decyzje Zarządu NBP pomogły Polsce osiągnąć najniższą stopę bezrobocia w UE, jeden z najniższych w Unii Europejskiej wskaźników spadku aktywności gospodarczej oraz rekordowo wysokie obroty na rachunku kapitałowym.
Autorzy uzasadnienia piszą: NBP działa w sposób w pełni niezależny. Mając zaufanie rynku, dąży do dalszej poprawy sytuacji gospodarczej Polski i Polaków oraz wspiera politykę rządu. W 2020 r. NBP wypracował zysk w wysokości 2,5 miliarda dolarów — z czego 95 procent zasiliło budżet państwa.
Na uznanie zasługuje również gromadzenie znaczących zapasów złota kupowanego z olbrzymim wyczuciem rynku. NBP ma siłę i gotowość, aby wytrzymać presję rynkową, oraz elastyczność, aby reagować na dynamicznie zmieniające się warunki rynkowe – oceniają autorzy uzasadnienia.
W ich opinii polski bank centralny reaguje szybko, gdyż jest przygotowany na przeróżne scenariusze, a przy tym jest instytucją z bogatym i nowoczesnym arsenałem narzędzi wsparcia Polaków.
Podsumowując, pod kierownictwem profesora Adama Glapińskiego NBP błyskawicznie zareagował na pojawienie się pandemii, co pozwoliło uchronić polską gospodarkę przed spełnieniem się najgorszego scenariusza głębokiej recesji i wysokiego bezrobocia.
Narodowy Bank Polski, a przez to i Polska, jest liderem w zakresie walki z gospodarczymi skutkami pandemii.
Dobre opinie o komunikacji, działaniach banku, ale i zarządzaniu przez Profesora Glapińskiego wyraziły największe światowe instytucje finansowe, takie jak Bank Światowy, Międzynarodowy Fundusz Walutowy, Europejski Bank Odbudowy i Rozwoju, a nawet Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda stwierdzając, że prof. Glapiński powinien kontynuować swoją misję w banku w ciągu kolejnej kadencji Prezesa NBP – czytamy w materiale przysłanym przez Biuro Prasowe banku.