Można już sprawdzić stan swojego konta w ZUS po waloryzacji

Można już sprawdzić stan swojego konta w ZUS po waloryzacji
Fot. Stock.adobe.com/piter2121
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
ZUS zakończył udostępnianie informacji o stanie konta ubezpieczonego (IOSKU). Podobnie jak w ubiegłym roku stan konta można sprawdzić wyłącznie na swoim profilu na Platformie Usług Elektronicznych (PUE ZUS).

‒ Została zakończona akcja generowania i udostępniania informacji o stanie konta ubezpieczonego według stanu na 31 grudnia 2020 r. (IOSKU za 2020 r.).

Tak, jak w zeszłym roku, nie wysyłaliśmy jej do ubezpieczonych w formie papierowej, a udostępniliśmy ją w wersji elektronicznej na Platformie Usług Elektronicznych (PUE). Dlatego zachęcamy wszystkich ubezpieczonych do zakładania profilu na PUE ZUS –  mówi prof. Gertruda Uścińska, prezes ZUS.

IOSKU udostępniliśmy w wersji elektronicznej na Platformie Usług Elektronicznych (PUE)

Informację na PUE ZUS udostępnił po przeprowadzonej w czerwcu rocznej waloryzacji składek na ubezpieczenie emerytalne i kapitału początkowego oraz środków zapisanych na subkoncie.

Czytaj także: Dobry Start: 283 tys. wniosków do ZUS w ciągu doby

Jak i gdzie szukać informacji

Aby znaleźć informację o stanie swojego konta na PUE wystarczy wejść w „Panel ubezpieczonego”, wybrać zakładkę „Informacje o stanie konta”, a następnie „Informacja za 2020 r.”.

Zachęcamy wszystkich ubezpieczonych do zakładania profilu na PUE ZUS

Tegoroczna Informacja o Stanie Konta Ubezpieczonego w ZUS (IOSKU) odwzorowuje stan naszych środków zapisanych zarówno  na koncie, jak i subkoncie w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych według stanu na 31 grudnia 2020 roku.

Czytaj także: Nowy e-wniosek Dobry Start oraz 500 plus od 1 lipca w bankowości elektronicznej

Symulacja wysokości emerytury

Ubezpieczeni, którzy w 2020 r. ukończyli 35 lat, w IOSKU znajdą również symulację hipotetycznej emerytury obliczoną z samego tylko konta ubezpieczonego oraz z konta i subkonta w ZUS (zakładka „Hipotetyczna emerytura”).

W każdym wariancie Zakład stosuje dwie symulacje  wyliczeń. Jeden uwzględnia naszą dalszą pracę, aż do ukończenia wieku emerytalnego przy wpływie składek w uśrednionej wysokości z dotychczasowych lat pracy, a drugi przyjmuje, że kończymy już aktywność zawodową i więcej nie składkujemy.

Raport płatnika składek

ZUS wygenerował również „informację o przekazaniu do ZUS raportu informacyjnego przez płatnika składek”.

Złożenie tego raportu pozwala płatnikowi na skrócenie przechowywania akt pracowniczych z 50 do 10 lat. Informacja została przygotowana tylko dla osób, za które płatnik składek złożył raport informacyjny w 2020 roku.

Czytaj także: ZUS: waloryzacja kont ubezpieczonych ze składkami emerytalnymi zakończona

Źródło: Zakład Ubezpieczeń Społecznych / ZUS