ZUS ostrzega: fake news o wyrównaniu świadczenia 500+ do kwoty 800 zł

ZUS ostrzega: fake news o wyrównaniu świadczenia 500+ do kwoty 800 zł
Fot. stock.adobe.com / BPawesome
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
Wyrównanie świadczenia 500+ do kwoty 800 zł za okres od sierpnia 2023 r. do grudnia 2023 r. to fałszywa informacja, która krąży w Internecie – wskazuje Zakład Ubezpieczeń Społecznych.

Fake news o wyrównaniu świadczenia 500+ do kwoty 800 zł

W ostatnim czasie w Internecie pojawiły się fałszywe doniesienia dotyczące rzekomego wyrównania  świadczenia wychowawczego z kwoty 500 zł do 800 zł za okres od sierpnia 2023 r. do końca tego roku.

Fake news o wyrównaniu świadczenia 500+ do kwoty 800 zł

Do ZUS-u zgłaszają się klienci, którzy chcą w tej sprawie złożyć udostępniany w mediach społecznościowych wniosek (druk WYR.8P).

Po nowym roku uprawnieni otrzymają automatycznie wypłaty w wysokości 800 zł

ZUS wyjaśnia: zgodnie z ustawą wysokość świadczenia wychowawczego do końca 2023 r. to 500 zł na każde dziecko do ukończenia przez nie 18. roku życia.

Od 1 stycznia 2024 r. świadczenie wychowawcze 500+ zmieni się w 800+.

Nastąpi to automatycznie bez konieczności składania wniosku.

Po nowym roku uprawnieni otrzymają wypłaty w nowej wysokości, a o tym fakcie zostaną poinformowani na Platformie Usług Elektronicznych (PUE) ZUS – informuje rzecznik ZUS Paweł Żebrowski.

Wnioski na nowy okres świadczeniowy będzie można składać od lutego ’24

Prawo do 500+ ustalane jest na okres od 1 czerwca do 31 maja następnego roku. Jednak aby świadczenie było wypłacone od początku, rodzic musiał złożyć wniosek do końca czerwca 2023 r.

Jeśli spóźnił się i przekazał dokumenty po 30 czerwca, to świadczenie otrzyma już tylko od miesiąca złożenia wniosku.

Wyjątek stanowią rodzice nowo narodzonych dzieci. Oni mają 3 miesiące na złożenie wniosku. Jeżeli zrobią to w ciągu trzech miesięcy od dnia narodzin swojej pociechy, to otrzymają świadczenie z wyrównaniem. Zasada trzech miesięcy dotyczy również przypadku objęcia dziecka opieką, przysposobienia lub faktycznego umieszczenia dziecka w domu pomocy społecznej lub w pieczy zastępczej.

Wnioski na nowy okres świadczeniowy, który rozpocznie się 1 czerwca będzie można składać od lutego za pośrednictwem bezpłatnej aplikacji mZUS,  Platformy Usług Elektronicznych (PUE) ZUS, portalu Emp@tia, czy bankowości elektronicznej banków lub SKOK, które współpracują z ZUS.

Źródło: Zakład Ubezpieczeń Społecznych / ZUS