Możliwe zawieszenie programu PPK? Prezes PFR zaprzecza

Możliwe zawieszenie programu PPK? Prezes PFR zaprzecza
Fot. stock.adobe.com/ metamorworks
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
Grupa posłów Koalicji Obywatelskiej w dniu 22.10.2020 roku wniosła poselski projekt ustawy o zmianie ustawy o Pracowniczych Planach Kapitałowych, który przewiduje odroczenie terminu wdrożenia PPK. Tymczasem Paweł Borys, prezes Polskiego Funduszu Rozwoju stwierdza, że nie ma planów opóźnienia wprowadzania kolejnego etapu PPK.

Najważniejszą propozycję posłów ilustruje fragment wnoszonego projektu ustawy:

–  Podmiot zatrudniający, który zawarł umowę o prowadzenie PPK może zawiesić naliczanie i dokonywanie wpłat do PPK do dnia 31.12.2021 roku informując o tym na piśmie reprezentację osób zatrudnionych oraz instytucję finansową.

Pracodawcy powinni skupić się na przeciwdziałaniu negatywnym skutkom drugiej fali pandemii

W uzasadnieniu projektu posłowie piszą:

– W kolejnych miesiącach 2020 roku rząd przygotował rozwiązania mające na celu wsparcie przedsiębiorców w ograniczaniu skutków pandemii choroby COVID-19 wywołanej wirusem SARS-CoV-2.

Jednak zabrakło dalszych zmian w obszarze terminu wdrożenia PPK odzwierciedlających obecny stan pandemii.

Czytaj także: PFR nie planuje opóźnienia terminu wdrożenia PPK w sektorze publicznym

W ocenie wnioskodawców obecnie pracodawcy powinni skupić się na przeciwdziałaniu negatywnym skutkom drugiej fali pandemii, a w szczególności na utrzymaniu miejsc pracy, a nie na wdrażaniu nowych, skomplikowanych administracyjnie oraz kosztownych rozwiązań jak ma to miejsce w przypadku PPK.

Z kolei w przypadku jednostek sektora finansów publicznych oraz podmiotów zatrudniających od 1 osoby zatrudnionej postuluje się rozpoczęcie stosowania przepisów ustawy o PPK od dnia 1 stycznia 2022 roku.

W praktyce oznaczałoby to dla jednostek sektora finansów publicznych opóźnienie wdrożenia PPK o rok w stosunku do obecnego stanu prawnego – czytamy w uzasadnieniu do projektu ustawy.

Czytaj także: 27 października mija termin wprowadzenia PPK w MSP

PFR nie zamierza opóźniać PPK

Tymczasem Paweł Borys, prezes Polskiego Funduszu Rozwoju stwierdził w wywiadzie dla Interii.pl, że nie ma planów przesuwania terminu wdrożenia pracowniczych planów kapitałowych (PPK) w instytucjach sektora publicznego, i ze są zabezpieczone środki w budżecie na ten cel.

PPK mają być wdrożone w sektorze publicznym na początku 2021 roku.

– Nie może być tak, że w każdym kryzysie czy przy spadku dynamiki PKB wyjdzie grupa posłów z projektem zawieszania programów emerytalnych – argumentował Paweł Borys.

Źródło: aleBank.pl