Możliwa sprzedaż rezerw przez Cypr – złoto znów blisko kluczowych poziomów

Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter

wardyn.lukasz.01.150x224Po kilkudniowym odreagowaniu w następstwie testowania ważnego poziomu wsparcia w zeszłym tygodniu, ceny złota są znowu pod presją. Ponownie kierują się w stronę poziomu 1522 USD za uncję. Warto przypomnieć, że od września 2011 roku ceny poruszają się w trendzie horyzontalnym pomiędzy poziomami około 1520 USD i 1800 USD.

Trwałe przełamanie jednej ze wskazanych linii powinno według kanonów analizy technicznej zapoczątkować zmianę trendu długoterminowego.

Dzisiaj na rynku jest bardzo nerwowo, a zmienność znaczna. Pojawiły się obawy o możliwość sprzedaży przez europejskie rządy i banki centralne ich rezerw w złocie. Niepewność jest wywołana doniesieniami o prawdopodobnej konieczności sprzedaży ponad 10 ton złota przez Cypr. Według wyliczeń serwisu „This is Money” sprzedaż rezerw Cypru byłaby największą wyprzedażą tego metalu w ostatnich czterech latach w Unii Europejskiej. Pomimo wcześniejszych doniesień o odmowie sprzedaży złota o wartości 400 milionów euro przez cypryjski rząd, dzisiaj inwestorzy są już przekonani, że Komisja Europejska wymusi wskazaną redukcję rezerw jako część planu ratunkowego. Warto zwrócić uwagę na fakt, iż (według Barclays) udział złota w rezerwach Cypru to 62%, gdzie w Portugali jest to 90%, a we Włoszech 72%. Przy negatywnej aktualnie atmosferze inwestorzy przestraszyli się więc, że niektóre kraje europejskie, będąc w przyszłości pod presją budżetową oraz ze strony Komisji Europejskiej, również będą zmuszone do zmniejszenia swoich rezerw w złocie.

Oczywiście napływ negatywnych informacji podczas przebywania w okolicach dolnego ograniczenia trendu horyzontalnego jest sytuacją typową. Krótkoterminowy obraz rynku jest jednak bardziej neutralny niż spadkowy. Rynek wraca w okolice wsparcia ustanowionego w zeszły czwartek i dopóki utrzymuje się powyżej czwartkowego minimum szanse na odbicie rosną. Dzieje się to oczywiście w atmosferze strachu inwestorów posiadających długie pozycje przed złamaniem wielomiesięcznego wsparcia i spadkiem cen.

Warto zwrócić uwagę na fakt, iż długoterminowo oczekuje się dalszych zakupów przez banki centralne, a kondycja gospodarki amerykańskiej wskazuje na kontynuację luzowania ilościowego. Są to fakty sprzyjające złotu w długim terminie. Inwestorzy z długimi pozycjami na rynku metali szlachetnych powinni jednak szacować potencjalne ryzyko złamania długoterminowego wsparcia. Bez wątpienia przy jego trwałym naruszeniu na wielu aktywach zmienność wzrośnie skokowo.

Łukasz Wardyn
dyrektor zarządzający
Europa Środkowa i Wschodnia
City Index