Mój Prąd: popularność rządowego programu okazała się zbyt duża

Mój Prąd: popularność rządowego programu okazała się zbyt duża
Źródło: MarketNews24
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
Nie wystarczy pieniędzy z rządowego programu wspierania domowej fotowoltaiki. Chętnych jest zbyt wielu. Nowe zasady wspierania fotowoltaiki będą znane przed końcem I kw. 2021 r. - komentuje Bartłomiej Derski, ekspert Wysokienapiecie.pl.

Jest już niemal pewne, że przed końcem tego roku wyczerpie się pula 1 mld zł przeznaczonego na dotację do fotowoltaiki z rządowego programu „Mój Prąd”.

‒ W ostatnich dniach suma składanych wniosków składanych do Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej o dotacje wzrosła i oscylowała w granicach aż jednego tysiąca dziennie – mówi w rozmowie z MarketNews24 Bartłomiej Derski, ekspert Wysokienapiecie.pl.

Czytaj także: BOŚ Bank chce finansować także mniejsze projekty fotowoltaiczne

Jakie zasady będą obowiązywały w przyszłym roku?

Rząd chciałby kontynuować w jakiś sposób wsparcie do fotowoltaiki, bo założeniem jest, że w ciągu kilku lat liczba prosumentów dojdzie do miliona, gdy dziś jest to już 200‒250 tys. podmiotów.

Być może programem Mój Prąd objęte zostaną słoneczne ładowarki domowe do samochodów elektrycznych.

‒ Jest bardzo prawdopodobne, że dotacje zostaną zmniejszone bądź wyeliminowane, a w zamian będą oferowane nisko oprocentowane pożyczki być może częściowo umarzane – dodaje Bartłomiej Derski.

Czytaj także: Bezpłatny przewodnik dla prosumentów zainteresowanych produkcją prądu z paneli fotowoltaicznych

Ładowarki do e-samochodów ze wsparciem?

– Być może tym programem objęte zostaną słoneczne ładowarki domowe do samochodów elektrycznych, ponieważ rząd chciałby rozwijać tę część programu związaną z magazynowaniem nadwyżek energii elektrycznej ze słońca.

Trwają również analizy, czy należałoby do tego dołączyć takie standardowe baterie akumulatorów montowane w domach i wspierać właśnie tego typu rozwiązania już teraz – dodaje Bartłomiej Derski.

Nowe zasady wsparcia fotowoltaiki i innych nowych metod stosowanych w domach powinny być znane przed końcem I kwartału 2021 roku.

Źródło: MarketNews24