Mój elektryk: rusza nabór wniosków w programie; kwota dotacji sięga 18750 zł

Mój elektryk: rusza nabór wniosków w programie; kwota dotacji sięga 18750 zł
Fot. stock.adobe.com/scharfsinn86
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
Od poniedziałku osoby fizyczne mogą składać w Narodowym Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW) wnioski o dofinansowanie zakupu samochodów zeroemisyjnych, czyli elektrycznych i wodorowych, w ramach programu "Mój elektryk", podał Fundusz. Kwota dotacja sięga 18 750 zł, a w przypadku rodzin wielodzietnych ­- 27 000 zł. Wkrótce o dopłaty do "elektryków" będą mogli występować także przedsiębiorcy, samorządy i inne instytucje.

Program „Mój elektryk” w nowej odsłonie, uwzględniającej dotychczasowe doświadczenia i tendencje w sektorze elektromobilności, daje osobom fizycznym możliwość otrzymania z NFOŚiGW bezzwrotnej dotacji do zakupu fabrycznie nowych pojazdów zeroemisyjnych kategorii M1, których cena (koszt nabycia) nie przekracza 225 000 zł, przy czym limit cenowy nie dotyczy posiadaczy Karty Dużej Rodziny. Dotacja wynosi do 18 750 zł, natomiast w przypadku rodzin z trójką lub większą liczbą dzieci może sięgnąć 27 000 zł, zaznaczono.

Czytaj także: Mój elektryk: rusza nowa edycja programu, ponad 500 mln zł na dopłaty w 2021 roku >>>

Nabór wniosków do 30 września 2025 r. albo do wyczerpania środków

Nabór wniosków od osób fizycznych potrwa do 30 września 2025 r. albo do wyczerpania środków przeznaczonych na ten cel. Budżet naboru wynosi do 100 mln zł, natomiast na realizację całego programu „Mój elektryk” skierowane będzie w tym roku 500 mln zł w formie bezzwrotnych form dofinansowania, podkreślił NFOŚiGW.

Dofinansowanie dla nabywców indywidualnych będzie przyznawane na zasadzie refundacji części poniesionych kosztów zakupu auta.

„Aby ją uzyskać, wystarczy przedstawić fakturę zakupu i przejść kilka prostych kroków w formularzu online” – powiedział wiceprezes NFOŚiGW Artur Lorkowski, cytowany w komunikacie. 

Nabór banków, które będą dystrybuowały dopłaty do leasingu

Równolegle, jeszcze w lipcu br., ruszy nabór banków, które będą dystrybuowały dopłaty do leasingu. Po finalizacji tego procesu wnioskodawcy nie będący osobami fizycznymi zyskają możliwość ubiegania się o dofinansowanie więcej niż jednego pojazdu, a wysokość dotacji uzależniona zostanie od rodzaju auta i przewidywanego przebiegu. Dofinansowanie zakupu pojazdów dostawczych kategorii N1 wyniesie nawet 70 tys. zł. Warunkiem będzie zadeklarowanie średniorocznego przebiegu powyżej 20 tys. km. Na dopłaty do umów leasingu elektryków firmowych trafi 400 mln zł, zapowiedziano.

Program będzie realizowany do 2026 r., przy czym zawieranie umów potrwa do 31 grudnia 2025 r., a okres wydatkowania środków – do 30 czerwca 2026 r.

Źródło: ISBnews