Mocna podwyżka stóp na Węgrzech zwiększa presję na decyzje RPP

Mocna podwyżka stóp na Węgrzech zwiększa presję na decyzje RPP
Fot. stock.adobe.com / Sergey Nivens
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
Mocna podwyżka stóp procentowych na Węgrzech zwiększa presję na decyzje Rady Polityki Pieniężnej - brak dostosowania RPP do globalnych trendów w polityce monetarnej może skutkować osłabieniem złotego ‒ oceniają ekonomiści.

Na wtorkowym (28.06.) posiedzeniu Narodowy Bank Węgier nieoczekiwanie podwyższył główną stopę procentową o 185 pb. do 7,75 proc. wobec oczekiwanej przez rynek podwyżki o 50 pb.

ING Bank Śląski

„Naszym zdaniem wczorajsza decyzja NBH wysoko podnosi poprzeczkę dla NBP, jeśli chodzi o poziom stóp procentowych banku centralnego. Również retoryka NBH jest bardziej jastrzębia niż NBP.

Węgierski bank centralny wciąż widzi ryzyka inflacyjne po wyższej stronie i mówi o ryzykach odkotwiczenia oczekiwań inflacyjnych. Na tym tle czerwcowa retoryka NBP wypada istotnie mniej jastrzębio.

Mała podwyżka NBP (50 pb.) w lipcu albo utrzymanie retoryki NBP, zakładającej bliski koniec zacieśnienia. mogą spowodować dalsze osłabienie PLN” ‒ napisali w raporcie ekonomiści ING.

Czytaj także: Narodowy Bank Węgier mocno podniósł główną stopę

Alior Bank

„Jakkolwiek jednak nie interpretować wczorajszej decyzji Narodowego Banku Węgier, to jest to szybsze od oczekiwań zacieśnianie polityki monetarnej. Zapewne po części podyktowane regularnie słabnącym węgierskim forintem – zjawiskiem znacznie utrudniającym walkę z inflacją. Podobnego charakteru dylemat czeka w najbliższym czasie RPP.

Ostatnie komentarze Adama Glapińskiego o zbliżającym się końcu cyklu podwyżek stóp, w połączeniu z zaostrzeniem retoryki głównych banków centralnych, przeniosły notowania EUR/PLN z okolic 4,60 w rejon 4,70.

To pokazuje, że rynek oczekuje dostosowania krajowej polityki monetarnej do globalnej, a brak takich ruchów może skutkować osłabieniem transmisji polityki monetarnej, w pierwszej kolejności przez kanał walutowy” ‒ napisali w raporcie ekonomiści Alior Banku.

PKO Bank Polski

Według analityków PKO decyzja banku centralnego Węgier może pośrednio wywoływać presję na RPP do zdecydowanej podwyżki stóp na lipcowym posiedzeniu – nawet o 100 pb.

Ludwik Kotecki, RPP

Członek RPP Ludwik Kotecki powiedział we wtorek PAP Biznes, że Rada powinna w lipcu podnieść stopy co najmniej o 100 pb.

Najbliższe posiedzenie RPP zaplanowano na 7 lipca.

Od października 2021 r. RPP podwyższała stopy proc. na 9-ciu z rzędu posiedzeniach, w tym stopę referencyjną do 6,0 proc. (łącznie o 590 pb.).

Źródło: PAP BIZNES