Mniej firm zwiększa zatrudnienie. Nadchodzi pogorszenie koniunktury w gospodarce?

Mniej firm zwiększa zatrudnienie. Nadchodzi pogorszenie koniunktury w gospodarce?
Fot. stock.adobe.com/BlueSkyImages
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
Odsetek firm zwiększających zatrudnienie spadł o 9,2 pkt proc. kw/kw do 16,4% w IV kw. 2018 r., wynika z raportu "Barometr Rynku Pracy XI" przygotowanego na zlecenie Work Service. Nastąpiło przełamanie trendu wzrostowego.

Odsetek firm zwiększających #zatrudnienie spadł o 9,2 pkt proc. kw/kw do 16,4% w IV kw. 2018 r. #BarometrRynkuPracy #WorkService @Workservicepl

Natomiast 78,5% pracodawców zamierzało utrzymać obecny stan zatrudnienia w IV kw. ub.r.

Po raz pierwszy pracodawcy deklarują ograniczenie swoich planów rekrutacyjnych

W badaniu wskazano, że po raz pierwszy pracodawcy deklarują ograniczenie swoich planów rekrutacyjnych. 30,2% firm planuje rekrutację w tym 13,8% firm zamierza utrzymać zatrudnienie przez rekrutację.

„Pracodawcy poszukują głównie pracowników niższego i średniego szczebla. Utrzymanie pracowników było w trendzie stabilnym. Natomiast zmniejszanie poziomu zatrudnienia sygnalizuje – moim zdaniem – że na razie nastąpiło wyciszenie trendu wzrostowego w zatrudnianiu i wskazuje, że obecnie firmy obserwują, co się będzie działo dalej z gospodarką. Zobaczymy, co pokażą kolejne miesiące i jest za wcześnie, by powiedzieć, że jest to odwrócenie trendu w zwiększaniu zatrudnienia – ale zatrzymanie trendu jest już obserwowane” – powiedziała prezes Work Service Iwona Szmitkowska podczas konferencji prasowej.

„Jeżeli na innych rynkach nastąpi załamanie, może zmienić się sytuacja w popycie na pracę w Polsce. W sektorze automotive zaobserwowane w styczniu i lutym pewne tąpnięcie było większe niż w innych branżach, ale marzec i kwiecień wraca do normalnego poziomu zamówień realizowanych przez firmy i nie widzę złego trendu w poziomie zatrudniania” – dodała Szmitkowska.

Zatrudniać chcą firmy duże

Wśród firm, które chcą zwiększać poziom zatrudnienia dominują firmy duże – zatrudniające ponad 249 pracowników – 39% z nich planuje zatrudniać nowych pracowników.

Zwiększenie wynagrodzenia planuje 26,8% firm w IV kw. 2018 roku i w ujęciu rocznym obserwowany jest spadek wobec 29% w IV kw. 2017 roku. W ujęciu kwartalnym obserwowany jest wzrost płac wobec zanotowanych 15,6% w III kw. 2018 roku.

Pogorszenie koniunktury w gospodarce w najbliższych kwartałach

„Stabilizacja planów firm w zakresie wzrostu wynagrodzeń i osłabienie wzrostu zatrudnienia sygnalizują pogorszenie koniunktury w gospodarce w najbliższych kwartałach. Najnowsze wyniki 'Barometru Rynku Pracy’ pokazują, że odsetek pracodawców, którzy w okresie najbliższego kwartału zamierzają podwyższyć wynagrodzenia swoim pracownikom wynosi ok. 27%. Kluczowe jest to, że pomimo wciąż palących problemów kadrowych sygnalizowanych przez krajowych pracodawców, trend odsetek od trzech lat praktycznie nie zmienia się. To bardzo ważny wniosek, gdyż możliwość silnego przyspieszenia wynagrodzeń była w ostatnich kwartałach jednym z kluczowych ryzyk w średnioterminowych prognozach makroekonomicznych dla polskiej gospodarki. Najbardziej prawdopodobną przyczyną stabilizacji planów zwiększania płac jest deklarowane przez pracodawców osłabienie tempa wzrostu popytu na pracę” – skomentował wiceprzewodniczący Rady Towarzystwa Ekonomistów Polskich Wiktor Wojciechowski, cytowany w komunikacie.

Dane prezentowane w ramach „Barometru Rynku Pracy XI” zostały przygotowane i opracowane na próbie pracodawców (N=300) po 100 wywiadów dla firm małych, średnich i dużych. Badanie zostało przeprowadzone za pomocą wspomaganych komputerowo wywiadów telefonicznych CATI Ad hoc w okresie 02-19.02.2019 r.

Źródło: ISBnews