Ministerstwo Rozwoju: eksport wzrośnie o ok. 6 proc., a import o ok. 3,5 proc. w 2019 r.

Ministerstwo Rozwoju: eksport wzrośnie o ok. 6 proc., a import o ok. 3,5 proc. w 2019 r.
Fot. stock.adobe.com/Sondem
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
Eksport towarów wzrośnie o ok. 6% do ok. 237 mld euro, a import zwiększy się o ok. 3,5% do ok. 236,2 mld euro w całym 2019 r., prognozują analitycy Ministerstwa Rozwoju.

#Eksport towarów wzrośnie o ok. 6% do ok. 237 mld euro, a #import zwiększy się o ok. 3,5% do ok. 236,2 mld euro w całym 2019 r., prognozują analitycy @MinRozwoju

„Sytuacja w obszarze handlu zagranicznego Polski jest nadal dosyć trudna do prognozowania, co w głównej mierze wynika z niejednoznacznych oczekiwań, co do perspektyw gospodarki światowej, w rezultacie licznych czynników niepewności. Niemniej od ostatniej naszej projekcji miało miejsce pogorszenie perspektyw dla większości gospodarek, nie tylko rozwiniętych, ale również rozwijających się. W szczególności spowolnienie dotyka strefę euro, a przede wszystkim przetwórstwo przemysłowe. Wyjątkowo słaba passa utrzymuje się w przemyśle samochodowym” – czytamy w raporcie.

Czytaj także: GUS: eksport w euro wzrósł o 5 proc. rdr, import o 2,7 proc. w okresie styczeń – wrzesień 2019 r. >>>

„Tym samym, oczekujemy, że w roku 2019:

– eksport towarów wzrośnie o ok. 6% (do ok. 237 mld euro),

– import towarów wzrośnie o ok. 3,5% (do ok. 236,2 mld euro)

– nadwyżka obrotów towarami wyniesie ok. 0,8 mld euro” – prognozują analitycy MR.

Czytaj także: Jak szybko będzie rósł polski eksport? Szacunki Krajowej Izby Gospodarczej >>>

Jednocześnie analitycy podkreślają, że powyższe prognozy odnoszą się do wyników naszych obrotów towarowych za rok 2019, które jako ostateczne GUS opublikuje na przełomie lipca i sierpnia 2020 r.

„Analogicznie jak w poprzednich latach oczekujemy, że tempo wzrostu naszych obrotów wg danych wstępnych (dostępnych w I połowie lutego 2020 r.) może być niższe (wg naszych oczekiwań od 1 do 1,5 pkt. proc. w skali całego 2019 r.)” – czytamy dalej.

Niepewność co do koniunktury w globalnej gospodarce

Według resortu powyższe prognozy obarczone są ryzykiem wynikającym przede wszystkim z niepewności co do koniunktury w globalnej gospodarce, w tym pogłębienia spowolnienia na rynkach naszych partnerów – głównie w strefie euro. Niepewność wynika także z możliwości zaostrzania się konfliktów ograniczających handel światowy. Kolejnym źródłem ryzyka są ceny ropy naftowej i innych surowców energetycznych na świecie, a także krajowe zmiany regulacyjne przekładające się na ceny energii.

MR przypomina, że w okresie trzech kwartałów 2019 r. polski eksport towarów wzrósł o 5%, a import o 2,7%, do wartości odpowiednio: 173,6 mld euro oraz 172,8 mld euro.

Źródło: ISBnews