Ministerstwo Finansów chce przedłużyć na 2024 rok zaniechanie poboru podatku bankowego od banków pomostowych

Ministerstwo Finansów chce przedłużyć na 2024 rok zaniechanie poboru podatku bankowego od banków pomostowych
Fot. stock.adobe.com / OlekAdobe
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
Resort finansów chce przedłużyć na 2024 rok zaniechanie poboru podatku bankowego od banków pomostowych w rozumieniu ustawy o Bankowym Funduszu Gwarancyjnym - podano w projekcie rozporządzenia skierowanego do konsultacji.

„Aktualnie projektowana regulacja ma na celu wydłużenie terminu zaniechania poboru podatku o 1 rok, bowiem będzie ona miała zastosowanie również do aktywów podlegających opodatkowaniu w 2024 roku” – napisano.

Ministerstwo Finansów podało, że potrzeba wydłużenia terminu zaniechania poboru podatku wynika z przedłużenia się prac nad nowelizacją ustawy o podatku od niektórych instytucji finansowych.

Czytaj także: Prezes BFG: VeloBank do sprzedania od maja lub czerwca tego roku>>>

Skutki braku zaniechanie poboru podatku

„Brak wydłużenia tego terminu skutkowałby tym, że względem banku krajowego, będącego instytucją pomostową, z dniem 1 stycznia 2024 r. powstałby obowiązek podatkowy w podatku od niektórych instytucji finansowych na gruncie ustawy o podatku od niektórych instytucji finansowych, który po osiągnięciu określonej wartości aktywów podatnika, wynikającej z zestawienia obrotów i sald, ustalonej na ostatni dzień miesiąca na podstawie zapisów na kontach księgi głównej mógłby się przekształcić w zobowiązanie podatkowe” – napisano.

Zgodnie z projektem aktualnie funkcjonuje wyłącznie jeden podmiot, tj. bank krajowy będący instytucją pomostową.

Bankiem tym jest VeloBank utworzony przez BFG i System Ochrony Banków Komercyjnych, do którego zostały wniesione aktywa Getin Noble Banku. Przymusową restrukturyzację Getin Noble Banku rozpoczęto 30 września 2022 r.

Obecnie trwa proces sprzedaży banku VeloBanku.

Czytaj także: Prezes VeloBanku o nowym inwestorze>>>

Źródło: PAP BIZNES