Mimo dwucyfrowej inflacji RPP obniży stopy procentowe we wrześniu
Ceny towarów i usług konsumpcyjnych w sierpniu 2023 r. wzrosły rdr o 10,1 proc., a w porównaniu z poprzednim miesiącem utrzymały się na tym samym poziomie – podał 31 sierpnia wstępne dane Główny Urząd Statystyczny.
„Nie ma jednak wątpliwości, że we wrześniu – w głównej mierze dzięki efektom bazowym – wskaźnik CPI znajdzie się w okolicach 9,0 procent” uważa Monika Kurtek, główna ekonomistka Banku Pocztowego.
„To przekonanie, w połączeniu ze słabymi odczytami danych z gospodarki realnej w lipcu (m.in. sprzedaży detalicznej, produkcji przemysłowej), a także znacznie słabszą realizacją dynamiki PKB w II kwartale br. w porównaniu do prognoz z lipcowej Projekcji NBP, najprawdopodobniej i tak skłoni większość w RPP do zagłosowania za obniżką stóp procentowych na wrześniowym posiedzeniu. Spodziewam się cięcia stóp we wrześniu o 25 pb. i kolejnego w październiku, również o 25 pb.” – dodaje Monika Kurtek.
Kończą się szybkie spadki inflacji
„Potwierdza się więc teza, iż fala pierwszego szybkiego spadku inflacji ze szczytu dobiega końca, najniższe owoce zostały już zerwane. Polski złoty przestał się umacniać, redukcja zapasów w firmach produkcyjnych powoli dobiega końca, a przed nami duże podwyżki płac i świadczeń socjalnych, co powinno wspierać konsumentów w akceptacji wyższych cen” – stwierdza Mikołaj Raczyński Chief Investment Officer w PORTU i dodaje:
„Natomiast nie wydaje się, aby dane miały większy wpływ na zachowanie RPP, która zapowiedziała już obniżki stóp procentowych. Ich podłoże ma mały związek z danymi o inflacji, więc spodziewam się, iż Rada dostarczy pierwsze obniżki stóp jeszcze przed październikowymi wyborami parlamentarnymi”.
„To, że nie mamy w sierpniu jednocyfrowej inflacji raczej nie powstrzyma Rady Polityki Pieniężnej przed obniżką stóp procentowych we wrześniu. Mieliśmy zdefiniowane dwa warunki – jednocyfrowa inflacja i jej dalszy, wyraźny spadek, ale wydaje się, że nie ma co 'kruszyć kopii’ o to, czy jest to 9,9 proc. czy 10,1 proc. Trend jest wyraźny więc myślę, że Rada zdecyduje się na cięcie stóp” – stwierdza Adam Antoniak, starszy ekonomista ING Banku Śląskiego.
A może jednak RPP wstrzyma się z obniżkami stóp?
Natomiast Grzegorz Ogonek ekonomista Santander Bank Polska mówi: „Naszym zdaniem decyzja o obniżkach stóp nie jest pilną kwestią i RPP być może się z nią wstrzyma. W tym kontekście, nawiązując też do danych o PKB, nie ma zapaści w konsumpcji prywatnej – ten odczyt zaskoczył nas nawet in plus. Gdyby w tym aspekcie odnotowano mocne spadki, to RPP miałaby ułatwione zadanie, ale tego argumentu naszym zdaniem obecnie nie ma. Ponadto inwestycje są bardzo mocne i pomijając dostosowania w zapasach – to są argumenty za dłuższym rozważeniem, czy to jest właściwy moment na początek luzowania polityki pieniężnej.”
Odnosząc się do dalszej przyszłości ekonomista Santander BP przewiduje:
„Uważamy, że w przyszłym roku przebieg dynamiki CPI może być bardziej płaski, tzn. będzie ona wolniej się obniżać i tu się różnimy z projekcją NBP. W związku z tym oceniamy, że Rada dostrzeże, że w kolejnych latach mogą być problemy ze spadkiem inflacji i będzie z mniejszym entuzjazmem, niż wskazują na to obecnie niektóre wypowiedzi z RPP, podchodzić do kwestii obniżek stóp”.
Jakub Borowski, główny ekonomista Credit Agricole Bank Polska w swojej dzisiejszej analizie MAKROpuls pisze: „Uważamy, że mimo niespełnienia jednego z warunków obniżki stóp procentowych określonych przez prezesa NBP w czerwcu, jakim był spadek inflacji poniżej 10% (por. MAKROpuls z 6.07.2023), pogorszenie perspektyw wzrostu gospodarczego w Polsce skłoni większość członków RPP do obniżenia stóp procentowych o 25 pb na posiedzeniu we wrześniu. W konsekwencji, zrewidowaliśmy naszą prognozę stóp procentowych, zgodnie z którą RPP obniży stopy o 25 pb na posiedzeniach we wrześniu i w październiku, każdorazowo o 25 pb (przed rewizją oczekiwaliśmy obniżek w październiku i listopadzie). Nadal oczekujemy, że powrót do cyklu obniżek nastąpi w I kw. 2024 r., a ich oczekiwana skala w 2024 r. wyniesie 125 pb.”