Miliard złotych dla samorządów w programie Cyfrowa Gmina, e-wnioski od 18 października

Miliard złotych dla samorządów w programie Cyfrowa Gmina, e-wnioski od 18 października
Źródło: KPRM
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
Nawet 2 miliony złotych ‒ to wsparcie, na jakie mogą liczyć samorządy w ramach programu Cyfrowa Gmina. ‒ Pierwszy nabór wniosków rusza 18 października ‒ ogłosił 27 września 2021 roku w Augustowie minister Janusz Cieszyński., czytamy w komunikacie KPRM.

Projekt jest finansowany z Funduszy Europejskich, w ramach programu React-EU.

Minimalna wysokość dofinansowania dla jednej gminy wynosić będzie 100 000 zł, natomiast maksymalna kwota to 2 000 000 zł

‒ Kierujemy go do wszystkich 2477 gmin w Polsce. Przeznaczamy na to działanie miliard złotych ‒ powiedział Janusz Cieszyński, sekretarz stanu ds. cyfryzacji w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów.

Start: 18 października

W poniedziałkowym (27.09.) spotkaniu z podlaskimi samorządowcami wzięli też udział minister Adam Andruszkiewicz, sekretarz stanu w Kancelarii Premiera, Wojciech Szajnar, dyrektor Centrum Projektów Polska Cyfrowa oraz Mirosław Karolczuk, burmistrz Augustowa.

Pandemia COVID-19 obnażyła lukę cyfrową w wielu samorządach, które z dnia na dzień musiały zdalnie obsłużyć potrzeby swoich mieszkańców. Dlatego rząd Prawa i Sprawiedliwości przygotował wart miliard złotych program, który pomoże w zapewnieniu sprzętu i oprogramowania niezbędnego do sprawnego funkcjonowania państwa. Cyfrowa Gmina pozwoli ponadto sfinansować szkolenia, dzięki którym wdrożenie nowych rozwiązań przebiegnie sprawnie.

‒ Wykluczenie cyfrowe w szczególności dotyka mniej zamożne gminy. Dlatego zaproponowany przez nas mechanizm ma charakter „cyfrowej subwencji”, która w większym stopniu pomaga mniej zamożnym samorządom ‒ powiedział minister Janusz Cieszyński, sekretarz stanu ds. cyfryzacji w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów. ‒ Za otrzymane pieniądze gminy będą mogły sfinansować nie tylko cyfryzację urzędów, ale także zrealizować zakupy dla jednostek podległych: szkół, instytucji kultury czy placówek ochrony zdrowia. Składanie wniosków rusza dokładnie za trzy tygodnie, 18 października i każdy samorząd może liczyć na środki ‒ dodał.

(Kwoty) będą zależeć od liczby mieszkańców i zamożności gminy mierzonej wskaźnikiem dochodów podatkowych G

Od tego dnia, w ramach trzech kolejno uruchamianych naborów, gminy będą mogły ubiegać się o grant, który nie będzie wymagał wkładu własnego. Minimalna wysokość dofinansowania dla jednej gminy wynosić będzie 100 000 zł, natomiast maksymalna kwota to 2 000 000 zł.

Informacje o kwotach przypadających dla jednostki samorządu podawane będą najpóźniej tydzień przed rozpoczęciem kolejnych rund naboru grantu ‒ będą one zależeć od liczby mieszkańców i zamożności gminy mierzonej wskaźnikiem dochodów podatkowych G.

Czytaj także: Czy w Polsce dzięki chmurze obliczeniowej powstanie centrum finansowe nowej generacji?

Prosta procedura

‒ Chcemy, aby pieniądze możliwie jak najszybciej trafiały na konta gmin, dlatego wniosek, jak i cała procedura będą proste i w pełni elektroniczne ‒ zapowiedział minister Janusz Cieszyński. ‒ Z projektu będzie można sfinansować poniesione już wydatki. Okres tzw. kwalifikowalności wydatków dla projektu to luty 2020 r. ‒ koniec września 2023 r. ‒ dodał.

Nabór i rozliczenie będzie odbywać się całkowicie drogą elektroniczną

Udzielone w ramach projektu wsparcie powinno być przeznaczone na cztery obszary:

1. Cyfryzację biur/jednostek publicznych/jednostek podległych i nadzorowanych (z wyłączeniem placówek ochrony zdrowia) – zakup sprzętu IT i oprogramowania.

2. Zakup sprzętu IT dla szkół i placówek specjalnych, domów pomocy społecznej.

3. Szkolenia dla pracowników urzędu z obszaru cyberbezpieczeństwa, a także zaawansowanych usług cyfrowych.

4. Zapewnienie cyberbezpieczeństwa samorządowych systemów informatycznych.

‒ Nabór i rozliczenie będzie odbywać się całkowicie drogą elektroniczną. Procedury są uproszczone, uruchomiliśmy system wsparcia dla wnioskodawców, a warunki konkursu są elastyczne po to, by jak najlepiej odpowiedzieć na potrzeby gmin ‒ powiedział Wojciech Szajnar, dyrektor Centrum Projektów Polska Cyfrowa.

Czytaj także: EKF 2021: Gospodarkę czekają tsunami – klimatyczne, technologiczne i społeczne – kto przeżyje?

Cyfrowe Podlasie

‒ W województwie podlaskim na 118 gmin uprawnionych do aplikowania o środki w ramach Cyfrowej Gminy przeznaczamy ponad 26 milionów zł ‒ powiedział minister Adam Andruszkiewicz, sekretarz stanu w Kancelarii Premiera. ‒ W pierwszym naborze, który rusza 18 października, będzie mogło wziąć udział 38 gmin z tego regionu ‒ dodał.

Program Cyfrowa Gmina to niejedyna inicjatywa, która wspiera cyfrowy rozwój gmin na terenie województwa podlaskiego.

Dotychczas na tym terenie, ze środków Programu Operacyjnego Polska Cyfrowa (POPC), na cyfryzację przeznaczono ponad 113 milionów zł. W ramach tej kwoty trzech operatorów telekomunikacyjnych zaprojektuje i wybuduje sieć światłowodową do szkół i gospodarstw domowych, na terenach szczególnie oddalonych i trudnych. Łącznie do szerokopasmowej sieci nowej generacji o przepustowości co najmniej 100 MB/s zostaną podłączone 302 jednostki oświatowe i 48 218 gospodarstw domowych w województwie podlaskim (obecnie ponad 11 tys. gospodarstw domowych zostało już objętych zasięgiem sieci).

Cyfrowa Gmina to nie tylko cyfrowy urząd miejski i administracja, to również edukacja mieszkańców

‒ W ramach tych projektów powstanie ponad 3400 km sieci światłowodowej, przy czym obecnie wybudowano już ponad 1750 km sieci światłowodowej. Na koniec 2020 roku mieszkańcy tylko 12% adresów miało dostęp do szybkiego Internetu. Po zakończeniu inwestycji POPC wskaźnik ten urośnie do 83%. To wzrost o 71% ‒ powiedział minister Adam Andruszkiewicz.

‒ Mnie nie trzeba przekonywać do potrzeby cyfryzacji. Uważam, że samorządy powinny przekonywać mieszkańców, żeby z dobrodziejstw cyfrowego świata korzystać. Cyfrowa Gmina to nie tylko cyfrowy urząd miejski i administracja, to również edukacja mieszkańców ‒ powiedział Mirosław Karolczuk, burmistrz Augustowa.

Cyber-priorytet

W 2020 i w 2021 roku zanotowaliśmy wyraźny wzrost liczby incydentów bezpieczeństwa oraz ataków cyberprzestępców na systemy informatyczne instytucji publicznych, w tym samorządów. Jak pokazały ostatnie miesiące samorządy potrzebują wsparcia w tym zakresie.

‒ Cyfrowa Gmina to pełna swoboda w wydawaniu środków. Jest tylko jeden wyjątek ‒ aby skorzystać ze wsparcia samorząd będzie musiał sfinansować diagnozę dotyczącą cyberbezpieczeństwa. Będzie ona następnie przekazywana do NASK, który odpowiada za codzienne wsparcie samorządów w przypadku cyberataku. Liczę na to, że dzięki temu w ciągu roku będziemy dysponować pełnym obrazem sytuacji w każdej, nawet najmniejszej, gminie.

Aby skorzystać ze wsparcia samorząd będzie musiał sfinansować diagnozę dotyczącą cyberbezpieczeństwa

To będzie milowy krok w celu zapewnienia bezpieczeństwa samorządom, które na co dzień zapewniają usługi publiczne Polakom ‒ dodał pełnomocnik rządu ds. cyberbezpieczeństwa.

Więcej na temat programu Cyfrowa Gmina na gov.pl/cppc.  

Źródło: Kancelaria Prezesa Rady Ministrów / KPRM