Mieszkanie Plus w Warszawie: projekt pracowni BE DDJM Architekci najlepszy

Mieszkanie Plus w Warszawie: projekt pracowni BE DDJM Architekci najlepszy
Projekt pracowni BE DDJM Architekci Fot. PFR N
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
28 lutego 2020 roku wręczono nagrody laureatom konkursu architektoniczno-urbanistycznego na koncepcję osiedla mieszkaniowego przy ul. Ratuszowej w Warszawie. Sąd Konkursowy podjął przyznał trzy nagrody i trzy wyróżnienia. Przy ul. Ratuszowej powstanie około 500 mieszkań.
Wręczono nagrody w konkursie na koncepcję osiedla przy ul. Ratuszowej w Warszawie #MieszkaniePlus #PFRNieruchomości #PFR @Grupa_PFR

Celem konkursu zorganizowanego przez spółkę PFR Nieruchomości było opracowanie koncepcji architektoniczno-urbanistycznej dla osiedla mieszkaniowego w zabudowie wielorodzinnej z usługami i garażami podziemnymi przy ulicy Ratuszowej w Warszawie.

Nadesłane prace oceniał Sąd Konkursowy pod przewodnictwem prof. Bolesława Stelmacha, Dyrektora Narodowego Instytutu Architektury i Urbanistyki. W jego skład weszli także przedstawiciele warszawskiego oddziału Stowarzyszenia Architektów Polskich, Urzędu Miasta Stołecznego Warszawy i Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków. Głównymi kryteriami, którymi kierował się Sąd Konkursowy były m.in. funkcjonalność, nawiązanie do istniejącej tkanki miejskiej czy walory architektoniczne projektowanych budynków.

Czytaj także: Mieszkanie Plus: w 2020 r. oddanych do użytkowania ma zostać 3,6 tys. mieszkań >>>

Najlepszym projektem okazała się propozycja krakowskiej pracowni BE DDJM, której przyznano pierwszą nagrodę ze wskazaniem do realizacji. Sędziowie Konkursowi docenili tę koncepcję m.in. za twórczą kontynuację niepowtarzalnej struktury przestrzeni miejskich w okolicy Placu Hallera.

Drugą nagrodę otrzymała holenderską pracownia MVRDV, z kolei trzecie miejsce przyznano Fiszer Atelier 41. Wręczono także trzy wyróżnienia, które trafiły do BBGK Architekci, BDM Architekci i pracowni TZA Aleksandra Targońska.

Projektowana inwestycja pomieści około 500 mieszkań

Projektowana inwestycja, która pomieści około 500 mieszkań zlokalizowana jest na warszawskiej Pradze Północ w bliskim sąsiedztwie warszawskiego ogrodu zoologicznego i Parku Praskiego. Atutami tej lokalizacji są bogata oferta handlowo-usługowa i dostęp do komunikacji publicznej. Najbliższy przystanek tramwajowy znajduje się w odległości ok. 150 metrów, do przystanków autobusowych jest ok. 100-250 metrów. W odległości ok. 600 metrów jest najbliższa stacja drugiej linii metra oraz stacja kolejowa (Warszawa Wileńska).

Inwestycję realizuje spółka celowa MDR Warszawa Ratuszowa. Powołał ją Fundusz Sektora Mieszkań dla Rozwoju, którego aktywami zarządza spółka PFR Nieruchomości. MDR Warszawa Ratuszowa zakupiła od Poczty Polskiej działki przy ul. Ratuszowej i Jagiellońskiej o łącznej powierzchni ok. 1,7 hektara. Działki objęte są miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego, który – oprócz zabudowy mieszkaniowej wielorodzinnej – przewiduje także usługi, handel i gastronomię. Budowa osiedla ma ruszyć w pierwszym kwartale 2022 roku.

– Pamiętam dzień, kiedy na sali pojawiły się plansze. Moje pierwsze wrażenie – bardzo wysoki poziom architektury. Kolejna refleksja – fantastyczne pomysły i szczególna dbałość o komfort życia społeczności. W tych projektach są marzenia, chęci i przede wszystkim – wysoka jakość architektury i urbanistki. Wierzę, że te projekty wpiszą się na długie lata w krajobraz warszawskiej Pragi i nie będą się starzeć, bo dają ogromne pole do późniejszego działania – powiedział Wojciech Caruk, prezes PFR Nieruchomości S.A.

– Warszawski konkurs nie jest pierwszym, bo dobijamy już do dziesięciu organizowanych do tej pory w całej Polsce. Ten program mieszkaniowy jest programem społecznym, którego długo w Polsce nie było. To nie jest program, który da się szybko zrealizować, on wpisuje na długie dekady. To, że udało się przekonać twórców programu do współpracy z SARP oraz formuły w jakiej prowadzony jest konkurs, powoduje, że te projekty są jakościowe a nie idą w kierunku jak najniższej ceny. Mam nadzieję, że te projekty będą przykładam także dla działań komercyjnych i dadzą efekty na długie lata – mówił Bohdan Lisowski, prezes Stowarzyszenia Architektów Polskich.

– Bardzo się cieszymy, że w te nieruchomości zostanie tchnięte nowe życie i będą służyły kolejnym pokoleniom. Poczta Polska bardzo wspiera rządowy program mieszkaniowy i dysponuje dużym portfelem nieruchomości, które można wykorzystać na cele mieszkaniowe. Dziękuję za dotychczasowa współpracę i życzę wszystkim, żeby współpraca między podmiotami prywatnymi i państwowymi była tak wzorcowa, jak ta Poczty Polskiej z PFR Nieruchomości – zaznaczył Jakub Kowaleczko, Dyrektor Zarządzający Pionem Infrastruktury Poczty Polskiej S.A.

– Gratuluję wszystkim, którzy włączyli się w ten proces. Skala tej inwestycji oraz jej lokalizacja jest przykładem tego co stawialiśmy sobie za cel. Na warszawskiej Pradze powstanie nie tylko prawie 500 lokali, ale też bardzo dobre miejsce do zamieszkania. Jeżeli możemy coś dobrze zagospodarować, tak żeby służyło to społeczeństwu, to róbmy to, i róbmy to właśnie w taki sposób jak konkursy organizowane w PFR Nieruchomości, które opierają się na dialogu i dzięki temu prowadzą do najlepszych rozwiązań – podkreślił Wojciech Murdzek, Sekretarz Stanu w Ministerstwie Rozwoju.

– Jest to jedno z najlepszych i najbardziej rozwojowych miejsc w Warszawie. Jestem głęboko przekonany, że powstanie sztandarowa inwestycja, która będzie najbardziej pożądanym miejscem do zamieszkania w całej stolicy – wskazał Marek Dunikowski, Dyrektor Biura Architektonicznego BE DDJM Architekci, laureat pierwszej nagrody.

Inwestycja przy ul. Ratuszowej okiem laureata konkursu

Powierzchnia działki to 1,7 ha i jest objęta miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego. Osiedle pomieści około 500 mieszkań i lokale usługowe w parterach budynków. Lokale dwu i trzypokojowe będą stanowiły 90 procent inwestycji, a aż 30 procent powierzchni działki pozostanie strefą zieloną. Teren znajduje się w bezpośrednim sąsiedztwie Parku Praskiego i Warszawskiego Ogrodu Zoologicznego, a w odległości 2 km od planowanej inwestycji jest Rynek Starego Miasta.

Jak podkreślają laureaci „lokalizacja projektowanego zespołu zabudowy mieszkaniowej w bliskim sąsiedztwie osiedla Praga II stwarza szczególne miejsce dla realizacji współczesnego założenia o charakterze wpisującym się w wyjątkowy język architektury socrealistycznej”.

– Ta część warszawskiej Pragi z lat 50-tych to obszar, który w zasadzie dzisiaj – można powiedzieć – jest w centrum miasta, troszeczkę jednak taki zapomnianym, troszeczkę taki nieodwiedzanym, jest pięknym miejscem – zdefiniowanym przestrzennie, uporządkowanym urbanistycznie. To co chcieliśmy szczególnie wciągnąć do filozofii naszego projektu i rozumowania o tej dzielnicy te dwie piękne osie – zieloną oś Hallera i oś Skoczylasa” – podkreśla dyrektor Biura w BE DDJM Marek Dunikowski.

W projekcie zakłada się zakończenie osi ul. Władysława Skoczylasa szczególnym fragmentem budynku z prześwitem, wprowadzającym na półpubliczny plac sąsiedzki. Zlokalizowany wewnątrz plac sąsiedzki, którego integralną częścią jest centrum aktywności mieszkańców oraz zlokalizowane po przeciwnej stronie kwartału przedszkole z placem zabaw, koncentrują życie mieszkańców projektowanych budynków, kształtując tożsamość i nie zamykając się jednocześnie na przechodniów, mieszkańców sąsiednich zabudowań.

– Projektowanie to dynamiczny proces. Konkurs jest początkiem pewnego myślenia – wybiera się kierunek, a potem zaczyna się pracować na formą, funkcją. Ponieważ my w jakimś sensie zamykamy oś Władysława Skoczylasa, to tyle na ile było to możliwe, rozpoczynamy kreowanie tego placu. Placu, który w jakiś sposób przenika się z przestrzenią zewnętrzną z przestrzenią bardziej prywatną czy półprywatną wewnątrz tej jednostki – tłumaczy Dunikowski.

Źródło: PFR Nieruchomości