Mieszkanie Plus: konkurs na „dom jutra” rozstrzygnięty

Mieszkanie Plus: konkurs na „dom jutra” rozstrzygnięty
Fot. Pixabay.com
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
Konkurs "Dom jutra. Model budownictwa dostępnego" został rozstrzygnięty. Głównym wyzwaniem, jakie stanęło przed jego uczestnikami, było poszukiwanie nowatorskich rozwiązań w zakresie dostępnego mieszkalnictwa przyszłości.

Nagrody i wyróżnienia za projekty będące śmiałymi wizjami środowiska mieszkaniowego przyszłości odebrało blisko 40 laureatów konkursu. #MieszkaniePlus #mieszkania #BGK #BGKNieruchomości

– Realizacja rządowego programu mieszkaniowego jest wielkim wyzwaniem cywilizacyjnym. Dlatego cieszę się, że w dyskusję o wizji dostępnego cenowo budownictwa mieszkaniowego tak licznie włączyli się młodzi profesjonaliści – studenci, doktoranci i absolwenci uczelni wyższych – powiedział Piotr Dardziński, wiceminister nauki i szkolnictwa wyższego, podczas wręczenia nagród laureatom konkursu „Dom jutra. Model budownictwa dostępnego”.

40 laureatów konkursu…

Nagrody i wyróżnienia za projekty będące śmiałymi wizjami środowiska mieszkaniowego przyszłości odebrało blisko 40 laureatów konkursu. Jego celem było poszerzenie dyskusji o budownictwie dostępnym i zaproszenie do niej reprezentantów młodego pokolenia.

– Inicjatywa Wydziału Architektury Politechniki Warszawskiej i BGK Nieruchomości S.A., realizowana przy wsparciu Fundacji BGK, jest doskonałym przykładem synergii pomiędzy światem nauki i biznesu – podkreślił wicepremier Jarosław Gowin. – Gratuluję laureatom konkursu, wierząc, że prawdziwymi zwycięzcami tego przedsięwzięcia będzie całe młode pokolenie Polaków, które dzięki innowacyjnym rozwiązaniom zyska dostęp do nowoczesnych mieszkań w przystępnej cenie.

… i 165 nadesłanych prac

Do konkursu wpłynęło 165 prac. Jury złożone m.in. z przedstawicieli środowiska akademickiego i branżowego oceniało prace w czterech obszarach tematycznych związanych z architekturą, urbanistyką, nowoczesnymi technologiami budowlanymi i cyfryzacją otoczenia mieszkaniowego.

– Postawiliśmy przed uczestnikami konkursu niełatwe zadanie syntetycznego przedstawienia autorskiej wizji dostępnego budownictwa – stwierdził prof. Jan Słyk, dziekan Wydziału Architektury Politechniki Warszawskiej – Duża liczba nadesłanych projektów sprawia, że dyskusja na temat wizji „domu jutra” staje się ciekawsza, a spektrum prezentowanych poglądów – bardzo szerokie. Liczę na to, że głos młodego pokolenia będzie impulsem dla dalszych działań badawczych i realizacyjnych.

W kategorii „Osiedle społeczności jutra” nagrodzono projekt Alicji Wieczorkiewicz i Aleksandry Kozłowskiej. Laureatem konkursu w kategorii „Technologie przyszłości” został Jarosław Wiśniewski. W kategorii „Budowanie społeczności w erze informacyjnej” najlepszą pracą okazał się projekt Jacka Markusiewicza i Karoliny Ostrowskiej-Wawryniuk. Sąd konkursowy nie przyznawał głównej nagrody w kategorii „Modelowy dom i mieszkanie”.

– Pozyskiwanie nowatorskich rozwiązań architektonicznych i budowlanych jest częścią strategii naszej spółki – zaznaczył Włodzimierz Stasiak, wiceprezes BGK Nieruchomości. – Chcemy przenieść się z epoki mieszkań budowanych z użyciem drogich technologii i w efekcie dostępnych tylko dla najbogatszych do epoki nowoczesnych rozwiązań, które pozwolą budować wysokiej jakości mieszkania dostępne także dla osób słabiej uposażonych. Sięgnięcie po pomysły ludzi młodych jest ważnym krokiem w tym kierunku.

Poza głównymi nagrodami, w konkursie przyznano także 15 wyróżnień I i II stopnia oraz 7 wyróżnień honorowych. Fundatorem nagród o łącznej puli 70 tys. zł jest Fundacja BGK im. J. K. Steczkowskiego.

Źródło: Informacja prasowa BGK Nieruchomości