„Miesięcznik Finansowy BANK” – maj 2019
Warto przeczytać opinie prof. Adama Glapińskiego o nowych zdaniach i zagrożonej pozycji banków centralnych w UE, a także wyniki sondy przeprowadzonej wśród kandydatów do Parlamentu Europejskiego, których spytaliśmy o ich pomysły na wzmocnienie UE na świecie, poziom regulacji, który powoduje niekonkurencyjność wielu branż gospodarki, a także o najlepszy moment na wprowadzenie nad Wisłą waluty euro. Na to pytanie odpowiedzieli nam: Marek Belka, Jerzy Buzek, Elżbieta Kruk, Jacek Saryusz-Wolski, Bogdan Rzońca, Dariusz Rosati i Czesław Siekierski.
W szczególności polecamy:
„To nie jest tylko nasza bankowa chmura”
- Wywiad przeprowadzony z Adamem Marciniakiem, wiceprezesem PKO BP, w którym ujawnia on wiele szczegółów Chmury Krajowej. Dowiemy się z niego o źródłach powstania tego projektu, ofercie dla firm spoza sektora bankowego, barierach prawnych, które PKOBP wraz z Polskim Funduszem Rozwoju pokonali, aby narodowa chmura stała się „realem”.
„Prywatność w cyberfizycznym świecie”
- Według opinii Wojciecha Cellarego prywatność jest niezbędna, aby zminimalizować prawdopodobieństwo ataków kryminalnych. Cyberprzestępcy intensywnie poszukują danych osobistych, aby łatwiej dotrzeć do potencjalnych ofiar i zminimalizować ryzyko wykrycia planowanego wykroczenia. Zapewnienie prywatności jest niezbędne do zminimalizowania podatności na kradzież tożsamości.
„Nowe cyberzagrożenia! Czy rzeczywiście groźne?”
- Przestępcy zaczynają wykorzystywać nowe technologie – w tym sztuczną inteligencję – do doskonalenia i optymalizacji swoich działań. O nowych technikach ataków hakerów na prywatne i służbowe systemy informatyczne pisze Bohdan Szafrański.
- Z uwagi na start w tym roku dyrektywy PSD2 polecamy przeczytanie artykułu Marcina Złocha, w którym opisuje przygotowania instytucji finansowych do obowiązku tzw. „silnego uwierzytelniania użytkowników”, co pomaga chronić się przed fraudami.
„Zmiany w prawie bankowym mają charakter probiznesowy i prokonsumencki”
- dr Maciej Kawecki z Ministerstwa Cyfryzacji, wybitny ekspert m.in. od RODO, tłumaczy, czym w świetle nowelizacji jest tzw. otwarty katalog danych potrzebny do oceny zdolności kredytowej klientów.
„Dlaczego banki są potrzebne w Europie?”
- Piotr Gałązka ekspert od prawa unijnego ZBP pisze, że choć kryzys z lat 2008-2010 spowodował ingerencję rządów wielu państw dla ratowania banków, to obecna skala przeregulowania sektora bankowego nie ma rynkowego racjonalnego uzasadnienia. Co gorsze, zmniejsza konkurencyjność Unii na tle ich groźnych rywali z globalnej gospodarki.
„Dobre zamknięcie roku na rynku kredytów mieszkaniowych”
- Jacek Gieorgica prezentuje w swoim artykule najnowszy raport dotyczący stanu rynku kredytów hipotecznych oraz trendów w finansowaniu tej dziedziny gospodarki.
„Co drugi Polak ma problem z wiedzą finansową„
- Michał Polak z ZBP publikuje wyniki badań przeprowadzonych przez Warszawski Instytut Bankowości (WIB) oraz Fundację Giełdy Papierów Wartościowych (FGPW) zaprezentowanych na II Kongresie Edukacji Finansowej. Wnioski płynące z tego badania są alarmujące: nasi rodacy mają największy problem z nauczeniem się reguł cyberbezpieczeństwa (aż 65%! ankietowanych). To ważny głos w dyskusji o zmianie modeli edukacji w Polsce, gdyż do tej pory problemy wiedzy o ekonomii były traktowane po macoszemu.
Zapraszamy do lektury!
Redakcja
„Miesięcznika Finansowego BANK”