„Miesięcznik Finansowy BANK” – luty 2020
Proponujemy również zatrzymać się na dłużej przy tekstach poświęconych pośrednikom finansowym i kredytowym. Jest to grupa ludzi w naszym kraju o ugruntowanej pozycji, która od ponad 25 lat aktywnie uczestniczy w udzielaniu kredytów hipotecznych, gotówkowych i sprzedaży produktów finansowych. W minionym roku ponad połowa (pod względem wartości) kredytów mieszkaniowych została zawarta za ich pośrednictwem.
Warto przeczytać:
Eksport usług – nasza specjalność
Prof. Adam Glapiński, prezes Narodowego Banku Polskiego, pisze o tym, że coraz ważniejszym elementem ekspansji gospodarczej naszego kraju staje się eksport usług. I zaznacza, że „stał się on również czynnikiem stabilizującym polską gospodarkę w obliczu wyraźnej dywergencji tempa wzrostu gospodarczego w Polsce i u naszych głównych partnerów handlowych. Eksport usług jest bowiem zdecydowanie mniej wrażliwy na obecne wahania koniunktury niż eksport towarów i pomaga zachować równowagę w bilansie płatniczym„.
Najnowsza edycja raportu „Cyberbezpieczny Portfel 2020” Związku Banków Polskich i Warszawskiego Instytutu Bankowości potwierdza, że 59% Polaków postrzega sektor bankowy jako lidera w zakresie cyberbezpieczeństwa. Tak pozytywny wizerunek może cieszyć, ale stanowi też niemałe wyzwanie dla bankowców. Równocześnie bowiem 90% naszych rodaków czuje się w pełni bezpiecznie, korzystając z nowoczesnych usług bankowych, co może świadczyć o uśpionej czujności.
Każdą technologię można wykorzystać na różne sposoby / Dostrzegam masę zagrożeń
Rozmowy o sztucznej inteligencji, nadziejach i wyzwaniach z nią związanych z dr hab. Aleksandra Przegalińska-Skierkowska z Akademii Leona Koźmińskiego, profesor wizytująca w Center for Collective Intelligence na Massachusetts Institute of Technology oraz dr Konradem Majem, kierownik Centrum Innowacji Społecznych i Technologicznych HumanTech Uniwersytetu SWPS.
Co wynika z przymusowej restrukturyzacji Podkarpackiego Banku Spółdzielczego?
Wnioski, jakie dla sektora bankowości spółdzielczej wypływają z przymusowej restrukturyzacji PBS w Sanoku – pozostającego, co należy podkreślić, poza strukturami zrzeszeń oraz IPS-ów – omawiają – Krzysztof Pietraszkiewicz, prezes Związku Banków Polskich, Krystyna Majerczyk-Żabówka, prezes zarządu Krajowego Związku Banków Spółdzielczych, Artur Adamczyk, prezes zarządu Banku BPS SA oraz Sławomir Czopur, prezes zarządu Systemu Ochrony Zrzeszenia BPS.
Czy to nie jest smutne, że jakieś pismo, jakaś decyzja kierowana do przeciętnego człowieka, nie jest czytelna? (…) Nie bójmy się prostych krótkich zdań. Prostota to nie prostactwo – apeluje prof. dr hab. Jan Miodek w rozmowie z Dariuszem Łukawskim.
Zapraszamy do lektury!
Redakcja
„Miesięcznika Finansowego BANK”
***
Pełne wydanie pisma jest dostępne w wersji papierowej (za pośrednictwem takich firm, jak: Kolporter, Empik, Kiosk24, Ruch SA, GLM Gajewski, Garmond Press SA) oraz elektronicznej (przez aplikację „BANK Miesięcznik Finansowy”, portal aleBank.pl oraz e-Kiosk).
Prenumerata: www.alebank.pl/Prenumerata
www.aleBank.pl/BANK #MiesięcznikBANK #NajbliżejBANKowości