Międzynarodowe Centrum Teorii Technologii Kwantowych wprowadza innowacje korzystając z rozwiązań HPE 

Międzynarodowe Centrum Teorii Technologii Kwantowych wprowadza innowacje korzystając z rozwiązań HPE 
Fot. stock.adobe.com / Maksim Shmeljov
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
Międzynarodowe Centrum Teorii Technologii Kwantowych (ICTQT) działające przy Uniwersytecie Gdańskim rozpoczęło korzystanie z platformy do obliczeń o wysokiej wydajności dostarczonej przez Hewlett Packard Enterprise (HPE), której głównym elementem jest serwer HPE SuperDome Flex, czytamy w komunikacie prasowym HPE.

Dzięki zakupionej platformie pracownicy naukowi są w stanie prowadzić badania nad protokołami kwantowymi, które jak dotąd nie były możliwe ze względu na brak odpowiednio wydajnej infrastruktury, a także emulować pracę komputerów kwantowych i realizować projekty z obszaru metrologii oraz komunikacji kwantowej. Wykorzystanie w tym celu usługi w chmurze publicznej, zamiast budowy własnej infrastruktury lokalnej, byłoby bardziej kosztowne i mniej wydajne. 

W przyszłości może to pomóc w budowie dużo wydajniejszej i bardziej precyzyjnej aparatury pomiarowej oraz w konstruowaniu komputerów kwantowych. 

– Badania prowadzone w Międzynarodowym Centrum Teorii Technologii Kwantowych mają specyficzne wymagania, związane z potrzebą skoncentrowania dużej przestrzeni pamięciowej w jednym systemie, zapewniającym także znaczną moc obliczeniową. Dlatego też, wybraliśmy ofertę opartą na rozwiązaniach HPE, odpowiadającą naszym oczekiwaniom – wyjaśnia dr Piotr Mironowicz – przedstawiciel ICTQT.

– Poszukując rozwiązań, które technologicznie mogłyby sprostać naszym wyzwaniom badawczym, rozważaliśmy różne opcję, w tym dostęp do mocy obliczeniowej w postaci usługi w chmurze publicznej. Jednak szczegółowa analiza ofert wykazała, że byłoby to rozwiązanie droższe i mniej wydajne z uwagi na opóźnienia w transferach danych i ograniczenia konstrukcyjne infrastruktury udostępnianej przez hiperskalerów – dodaje. 

Czytaj także: Generatywna AI rewolucją na miarę wprowadzenia Internetu

 Efektywna kosztowo platforma dla wielu projektów

Nowe rozwiązanie wykorzystywane przez Międzynarodowe Centrum Teorii Technologii Kwantowych to serwer HPE SuperDome Flex, wyposażony w 12 TB pamięci operacyjnej. Dzięki niemu naukowcy pozyskali efektywną kosztowo platformę, która w jednym systemie przechowa i przeprocesuje dane pochodzące z wielu różnych projektów, wymagających ogromnej mocy obliczeniowej.

Ponadto konfiguracja systemu pozwala na jego łatwe skalowanie, jeśli w przyszłości zapotrzebowanie na moc obliczeniową czy pamięć operacyjną ulegnie zmianie.

Zakupu sprzętu dokonano dzięki finansowaniu otrzymanemu z Fundacji na rzecz Nauki Polskiej w ramach programu Międzynarodowe Agendy Badawcze, współfinansowanego przez Unię Europejską z funduszy Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój (PO IR). Wdrożenie zostało przeprowadzone przez firmę Koma Nord Sp. z o.o. 

Czytaj także: Dariusz Mazurkiewicz z tytułem „Wizjoner Rynku IT”

Trudny rynek rozwiązań do obliczeń o wysokiej wydajności

– Instytucje naukowe to jedni z najbardziej wymagających użytkowników, charakteryzujący się wyrafinowanymi potrzebami w zakresie rozwiązań do obliczeń o wysokiej wydajności.

W Polsce i na całym świecie ośrodki badawcze coraz chętniej budują własne instalacje tego typu, przy wykorzystaniu HPE SuperDome Flex.

Dzięki temu mogą sprawnie analizować obszerne zbiory danych i korzystać z elastyczności, wydajności i niezawodności sprzętu – wyjaśnia Aleksandra Brodiuk, Enterprise Account Manager w Hewlett Packard Enterprise.

– Cechy te doceniają także klienci komercyjni, powszechnie wykorzystujący HPE SuperDome Flex do obsługi baz danych typu in-memory, takich jak SAP HANA – dodaje. 

Czytaj także: Prezes ZBP o sztucznej inteligencji i barierach w jej stosowaniu w sektorze bankowym

***

Międzynarodowe Centrum Teorii Technologii Kwantowych (ICTQT) to wspólna jednostka badawcza Uniwersytetu Gdańskiego i Instytutu Optyki Kwantowej i Informacji Kwantowej Austriackiej Akademii Nauk, która koncentruje się na badaniach dotyczących technologii kwantowych przyszłości, a w szczególności komunikacji i informacji kwantowej, oraz samej teorii kwantów.

Źródło: HPE, Hewlett Packard Enterprise