MFW zaniepokojony niskim poziomem inwestycji w Polsce

MFW zaniepokojony niskim poziomem inwestycji w Polsce
Fot. stock.adobe.com/Kristina Blokhin
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
Poprawa nakładów inwestycyjnych jest priorytetem oraz wyzwaniem, przed którym stoi obecnie Polska, ocenił senior regional representative for Central, Eastern and Southeastern Europe Międzynarodowego Funduszu Walutowego (MFW) Geoff Gottlieb. Według niego, wyższe niż we wcześniejszych okresach koszty pracy i energii stanowią obawy, czy Polska pozostanie konkurencyjna przy obecnych kosztach nakładów.

„Każdy makroekonomista w Polsce i poza nią, patrząc na Polskę, zastanawia się nad zagadką, nad którą spędzają najwięcej czasu – dlaczego inwestycje są niskie, biorąc pod uwagę, że zwykle są funkcją perspektyw. Perspektywy w Polsce są dobre. Po drugie – jak je podnieść? I myślę, że to będzie naprawdę priorytet.

Tak więc dostęp do funduszy unijnych jest dobrym początkiem, ale upewnienie się, że Polska może nadal przyciągać kapitał zagraniczny, a także zwiększenie wykorzystania krajowych instytucji finansowych jest naprawdę ważne” – powiedział Geoff Gottlieb w Obserwator Finansowy TV.

Czytaj także: Polska gospodarka przegrywa z inflacją

Zbyt mało inwestycji, choć perspektywy makro są dobre – ocenia ekspert MFW

Ocenił, że „przeszła ścieżka wzrostu gospodarczego w Polsce jest rzeczywiście nadzwyczajna i pojawia się pytanie o przyszłość, gdyż nie można tego utrzymać, będąc w pozycji niezmiennej”.

„Wzrost może być ofiarą swojego sukcesu, więc patrząc w przyszłość, krótkoterminowo widzimy lekki wzrost w tym roku – nieco powyżej 3%. Tegoroczny wzrost związany jest z dochodem gospodarstw domowych, ten wzrost w I kwartale br. był jednym z silniejszych w Europie.

Część tego wzrostu była nadrabianiem po okresie utraty w czasie wysokiej inflacji. Niektóre gospodarstwa domowe odbudowują swoje oszczędności, niektóre zwiększają konsumpcję, więc wzrost gospodarczy odbudowuje się” – powiedział Geoff Gottlieb, oceniając perspektywy dla tegorocznej koniunktury w Polsce.

Czytaj także: Leszek Balcerowicz o konieczności zwalczania populizmu w gospodarce

Zmiany demograficzne i poziom kapitału wyhamowują rozwój gospodarczy Polski

Wskazał, że niekorzystna demografia w Polsce jest jednym z kluczowych negatywnych czynników dla wzrostu gospodarczego. Według niego, podnoszenie udziału siły roboczej, lepsza struktura migracji są krytyczne dla utrzymania tempa rozwoju w Polsce.

„Ale większym zagadnieniem są inwestycje. Poziom produktywności Polski, dane nie są nigdy idealne – według dwóch różnych źródeł, wynosi ok. 90% poziomu w USA – to jest dość wysoko, gdy w międzyczasie zasób kapitału w inwestycjach [w Polsce] jest wyjątkowo niski” – dodał przedstawiciel MFW.

Według GUS, stopa inwestycji w gospodarce narodowej (relacja nakładów brutto na środki trwałe do produktu krajowego brutto w cenach bieżących) w 2023 roku wyniosła 17,4% wobec 16,8% w 2022 roku.

Czytaj także: Według GUS branża finansowa najlepiej ocenia obecną koniunkturę gospodarczą

Źródło: ISBnews