MFW zaniepokojony niskim poziomem inwestycji w Polsce
„Każdy makroekonomista w Polsce i poza nią, patrząc na Polskę, zastanawia się nad zagadką, nad którą spędzają najwięcej czasu – dlaczego inwestycje są niskie, biorąc pod uwagę, że zwykle są funkcją perspektyw. Perspektywy w Polsce są dobre. Po drugie – jak je podnieść? I myślę, że to będzie naprawdę priorytet.
Tak więc dostęp do funduszy unijnych jest dobrym początkiem, ale upewnienie się, że Polska może nadal przyciągać kapitał zagraniczny, a także zwiększenie wykorzystania krajowych instytucji finansowych jest naprawdę ważne” – powiedział Geoff Gottlieb w Obserwator Finansowy TV.
Czytaj także: Polska gospodarka przegrywa z inflacją
Zbyt mało inwestycji, choć perspektywy makro są dobre – ocenia ekspert MFW
Ocenił, że „przeszła ścieżka wzrostu gospodarczego w Polsce jest rzeczywiście nadzwyczajna i pojawia się pytanie o przyszłość, gdyż nie można tego utrzymać, będąc w pozycji niezmiennej”.
„Wzrost może być ofiarą swojego sukcesu, więc patrząc w przyszłość, krótkoterminowo widzimy lekki wzrost w tym roku – nieco powyżej 3%. Tegoroczny wzrost związany jest z dochodem gospodarstw domowych, ten wzrost w I kwartale br. był jednym z silniejszych w Europie.
Część tego wzrostu była nadrabianiem po okresie utraty w czasie wysokiej inflacji. Niektóre gospodarstwa domowe odbudowują swoje oszczędności, niektóre zwiększają konsumpcję, więc wzrost gospodarczy odbudowuje się” – powiedział Geoff Gottlieb, oceniając perspektywy dla tegorocznej koniunktury w Polsce.
Czytaj także: Leszek Balcerowicz o konieczności zwalczania populizmu w gospodarce
Zmiany demograficzne i poziom kapitału wyhamowują rozwój gospodarczy Polski
Wskazał, że niekorzystna demografia w Polsce jest jednym z kluczowych negatywnych czynników dla wzrostu gospodarczego. Według niego, podnoszenie udziału siły roboczej, lepsza struktura migracji są krytyczne dla utrzymania tempa rozwoju w Polsce.
„Ale większym zagadnieniem są inwestycje. Poziom produktywności Polski, dane nie są nigdy idealne – według dwóch różnych źródeł, wynosi ok. 90% poziomu w USA – to jest dość wysoko, gdy w międzyczasie zasób kapitału w inwestycjach [w Polsce] jest wyjątkowo niski” – dodał przedstawiciel MFW.
Według GUS, stopa inwestycji w gospodarce narodowej (relacja nakładów brutto na środki trwałe do produktu krajowego brutto w cenach bieżących) w 2023 roku wyniosła 17,4% wobec 16,8% w 2022 roku.