Mastercard Love Index: jak Polacy spędzają Walentynki w czasie pandemii Covid-19?

Mastercard Love Index: jak Polacy spędzają Walentynki w czasie pandemii Covid-19?
Fot. stock.adobe.com / Artem
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
Wydatki Polaków z okazji Walentynek wzrosły prawie czterokrotnie w ciągu ostatniej dekady. W tym roku królują zakupy prezentów przez internet - w ciągu ostatnich 10 lat liczba transakcji w sieci w okresie walentynkowym wzrosła 17-krotnie ‒ wynika z raportu Mastercard.

Pandemia nie zniechęca nas do celebrowania  – sprawiła, że jesteśmy bardziej kreatywni, planując tegoroczne święto zakochanych.

Wydatki Polaków z okazji Dnia Zakochanych wzrosły od 2011 roku o 388%

Wspólny posiłek w domu przygotowany we własnej kuchni lub zamówiony z restauracji, a także maraton filmowy we dwoje – to najpopularniejsze pomysły na romantyczne Walentynki.

Zakupy dyktowane sercem

Mastercard opublikował wyniki najnowszej edycji badania Mastercard Love Index. Tegoroczne zestawienie jest wyjątkowe – nie tylko ze względu na sytuację na świecie, która wpływa na zwyczaje zakupowe konsumentów, ale również dlatego, że porównane zostały dane z roku 2020 i 2011.

Można więc zaobserwować, jak zmieniały się trendy w walentynkowych zakupach przez ostatnią dekadę. Wydatki Polaków z okazji Dnia Zakochanych wzrosły w tym czasie o 388%.

Na co najwięcej wydają Polacy?

Do tej pory największą popularnością cieszyła się romantyczna kolacja w restauracji. I tego, zgodnie z badaniem, będzie Polakom najbardziej brakowało. Ale brak możliwości wyjścia do lokalu nie zniechęca do świętowania. 56% badanych twierdzi, że wykazało się większą kreatywnością, planując tegoroczne Walentynki.

Popularnymi prezentami dla drugiej połówki niezmiennie są kwiaty – wydatki na nie wzrosły niemal 13-krotnie (1284%) w porównaniu do 2011 r.

Coraz częściej wręczamy też biżuterię – w ciągu dekady na wyroby jubilerskie wydawaliśmy coraz więcej (wzrost w porównaniu roku 2011 do 2020 o 260%).

Do tej pory największą popularnością cieszyła się romantyczna kolacja w restauracji. I tego, zgodnie z badaniem, będzie Polakom najbardziej brakowało

Co ciekawe, prawie połowa Polaków (48%) w najbliższe święto zakochanych podaruje ukochanej osobie także tradycyjną kartkę walentynkową.

Widocznym trendem są coraz częstsze zakupy prezentów walentynkowych w sieci. W ciągu ostatnich 10 lat ich liczba wzrosła 17-krotnie. W 2021 roku nieco ponad połowa Polaków (51%) również planuje zakup podarunku w e-commerce.

Jednocześnie połowa badanych zapowiedziała wsparcie lokalnych biznesów, decydując się na zakup bukietu lub innego upominku w okolicznym sklepie.

Czytaj także: Walentynki 2020: co 4. Polak uważa, że pieniądze są przyczyną problemów w związku. Wspólny kredyt spaja bardziej niż ślub

Walentynki inne niż wszystkie

Pandemia utrudniła ludziom spotykanie się z bliskimi, ale nie powstrzymała ich przed szukaniem miłości. Prawie co piąta osoba (18%) odnalazła w minionym roku partnera lub partnerkę przez Internet. Popularne stają się także spotkania online ‒ 19% badanych było w ciągu ostatnich 12 miesięcy na wirtualnej randce, a 22% założyło konto na portalu randkowym.

Połowa badanych zapowiedziała wsparcie lokalnych biznesów, decydując się na zakup bukietu lub innego upominku w okolicznym sklepie

Obostrzenia związane z koronawirusem wpłynęły również na plany par związane z obchodami Dnia Zakochanych. W tym roku 45% zakochanych spędzi ten dzień w domu, przygotowując wspólnie posiłek.

Prawie tyle samo ankietowanych (42%) planuje zamówienie jedzenia z dostawą. Popularnym pomysłem jest również maraton filmowy we dwoje (33%).

Plany Polaków na Walentynki 2021:

1. Wspólny posiłek przygotowany w domu – 45%;

2. Zamówienie jedzenia z dostawą do domu – 42%;

3. Maraton filmowy we dwoje – 33%;

4. Spacer w parku – 28%;

5. Spacer po rodzinnym mieście – 19%;

6. Piknik pod dachem – 16%;

7. Domowe spa – 15%;

8. Wieczór gier – 11%;

9. Piknik na świeżym powietrzu – 4%;

10. Wirtualna randka (np. Zoom, Facetime) – 4%.

Inne ciekawe wyniki Mastercard Love Index w Europie

Włosi lubią „błyskotki”: najwyższe wydatki na biżuterię w poprzednim roku zanotowano we Włoszech i wyniosły one prawie 33 mln dolarów.

Ukraińcy są najhojniejsi: na Ukrainie odnotowano 9-krotny wzrost wydatków związanych z obchodami Walentynek w ciągu ostatniej dekady.

Holendrzy dają kwiaty: ponad 23-krotny wzrost wydatków Holendrów na kwiaty w ciągu ostatnich 10 lat.

Czytaj także: Polacy wydają coraz więcej na walentynki. Mastercard Love Index

Mastercard Love Index
Źródło: Mastercard
Źródło: Mastercard Europe