Majówka: wyjazd za granicę? Nie zapomnij o wyrobieniu EKUZ

Majówka: wyjazd za granicę? Nie zapomnij o wyrobieniu EKUZ
Fot. Pixabay.com
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
Wyjeżdżamy! - to decyzja, którą wielu z nas podejmuje przed długim majowym weekendem. Pamiętaj, że przed wyjazdem za granicę warto wyrobić Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ). Jeszcze zdążysz to zrobić online.

Dzięki #EKUZ można korzystać ze świadczeń zdrowotnych w krajach Unii Europejskiej (UE) i Europejskiego Stowarzyszenia Wolnego Handlu #UE #EFTA #zdrowie #ubezpieczenie

Dzięki EKUZ Ty i Twoje dzieci możecie korzystać ze świadczeń zdrowotnych w krajach Unii Europejskiej (UE) i Europejskiego Stowarzyszenia Wolnego Handlu (EFTA).

Sprawdź już teraz, jak uzyskać Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ). Możesz o nią zawnioskować na kilka sposobów, w tym online:

Karta EKUZ jest bezpłatna. 

Ile będziesz czekać na jej wydanie?

3-5 dni roboczych od wysłania wniosku. Jeśli chcesz dostać kartę pocztą, zajmie to więcej czasu — dolicz czas przesyłki.

Uwaga! Nie każda usługa medyczna w tych krajach będzie bezpłatna. Zanim pójdziesz do lekarza za granicą — upewnij się, czy zapłacisz za usługę, której potrzebujesz.

Sprawdź, na jakich zasadach możesz korzystać z usług medycznych oraz ile kosztuje leczenie w krajach UE i EFTA.

Kto może dostać Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego?

Każdy, kto ma ubezpieczenie zdrowotne w Narodowym Funduszu Zdrowia (NFZ) oraz osoby, które są nieubezpieczone, ale mają prawo do korzystania z opieki medycznej w Polsce (na podstawie przepisów krajowych).

Źródło: Informacja prasowa Ministerstwa Cyfryzacji