Liderzy Funduszu Gwarancji Rolnych
– Pomysł organizacji rankingu „Liderzy Funduszu Gwarancji Rolnych” wynika z faktu zainicjowania Funduszu wiele lat temu (pierwsza propozycja została złożona Ministerstwu Rolnictwa w 2005 r.) – właśnie przez Związek Banków Polskich oraz z oparcia modelu dotarcia do agrobiznesu właśnie poprzez sektor bankowy.
W związku z przypadającą na ten rok 5. rocznicą powstania Funduszu Gwarancji Rolnych oraz w roku uruchomienia nowego funduszu „FGR Plus” w BGK, pragniemy wspólnie podsumować i podziękować liderom rynku za zaangażowanie i zachęcić do jeszcze większego wysiłku w nadchodzących latach – powiedział dr Tadeusz Białek, prezes Związku Banków Polskich.
Dostęp do środków pomocowych z unijnych i krajowych programów publicznych
– Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi stara się zapewnić rolnikom i szerzej – całemu sektorowi agrobiznesu jak najlepszy dostęp do środków pomocowych z unijnych i krajowych programów publicznych.
Program na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich (PROW), w ramach którego został uruchomiony Fundusz Gwarancji Rolnych był najważniejszym programem tego typu.
Jak widać pilotażowe włączenie gwarancji kredytowej do systemu wsparcia rolnictwa powiodło się.
Współpraca państwowego banku i agencji z bankami spółdzielczymi i komercyjnym na rzecz rozwoju rolnictwa dała kilka miliardów preferencyjnego kredytu dla rolników. Środków tych nie musiał wykładać podatnik – podsumował Stefan Krajewski, sekretarz stanu w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi.
– Misję wspierania zrównoważonego rozwoju społeczno-gospodarczego kraju w BGK realizujemy m.in. poprzez pomoc w pozyskaniu finansowania przedsiębiorcom z różnych branż.
Przedsiębiorców z sektora rolnego wspieramy za pomocą gwarancji z funduszu gwarancji rolnych. To rozwiązanie jest pierwszym instrumentem gwarancyjnym dla agrobiznesu.
Gwarancja zabezpiecza spłatę kredytu, a dodatkowo umożliwia otrzymanie przez przedsiębiorcę dopłat do oprocentowania. Gwarancje dla sektora rolnego to rozwiązanie zarówno na czas intensywnego rozwoju, jak i na czas gospodarczych turbulencji.
Już w maju udostępnimy współpracującym z BGK bankom kredytującym możliwość zabezpieczenia kredytów gwarancjami z nowego FGR Plus – powiedział Tomasz Robaczyński, członek zarządu Banku Gospodarstwa Krajowego.
– Banki uczestniczące w FGR udzieliły ponad 2,7 miliarda złotych kredytu 11 tysiącom rolników i przetwórców, w ramach prawie 15 tysięcy umów, w tym podmiotom dotkniętym skutkami ostatnich kryzysów.
Akcja ma więc na celu także popularyzację Funduszu i instrumentu gwarancji rolnej z nadzieją na rozwój Funduszu w przyszłości i gotowość do współpracy z BGK i Ministerstwem Rolnictwa w ramach nowych wyzwań.
Spośród prawie dwustu banków i grup bankowych komercyjnych i spółdzielczych, współpracujących w ramach FGR – kilka wyróżniło się w sposób szczególny.
Pragniemy je uhonorować i wspólnie publicznie podziękować.
Dziękujemy także za współpracę zarówno Bankowi Gospodarstwa Krajowego – jako współorganizatorowi oraz Ministrowi Rolnictwa i Rozwoju Wsi, a także Komisji Europejskiej (w dużej mierze – sponsorowi Funduszu) – dodał Bartosz Kublik, wiceprezes ZBP.
Fundusz Gwarancji Rolnych
Fundusz Gwarancji Rolnych (FGR) to pierwszy na rynku fundusz gwarancyjny przeznaczony dla całego sektora rolnego, tj. zarówno dla przedsiębiorstw przetwórstwa rolno-spożywczego, jak i po raz pierwszy dla producentów produkcji podstawowej (rolników).
Gwarancja FGR jest dostępna od 2019 roku w bankach kredytujących, które podpisały umowę z Bankiem Gospodarstwa Krajowego (BGK).
Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi jako Instytucja Zarządzająca utworzyła Fundusz Gwarancji Rolnych na podstawie umowy z podmiotem wdrażającym Bankiem Gospodarstwa Krajowego.
Środki są wypłacane w ramach dwóch poddziałań Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich 2014-2020:
- 4.1 „Wsparcie inwestycji w gospodarstwach rolnych” dla operacji typu „Modernizacja gospodarstw rolnych”;
- 4.2 „Wsparcie inwestycji w przetwarzanie produktów rolnych, obrót nimi lub ich rozwój” dla typu operacji „Przetwórstwo i marketing produktów rolnych”.
Zachęcamy do obejrzenia krótkiego filmu o FGR
Laureaci Rankingu – Liderzy Funduszu Gwarancji Rolnych
Nagrody FGR wręczał sekretarz stanu w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi, Stefan Krajewski; prezes Związku Banków Polskich, dr Tadeusz Białek; wiceprezes Związku Banków Polskich, Bartosz Kublik.
I. Najlepszy Bank FGR:
(wyłoniony na podstawie wyników wg zważenia wartości, liczby udzielonych kredytów i gwarancji i zaangażowania banku z pilotaż FGR):
1. Najlepszy Bank Finansujący Agrobiznes z gwarancjami Funduszu Gwarancji Rolnych: Bank Spółdzielczy w Brodnicy.
II. „Podium Liderów FGR”:
(na podstawie wyników wg wartości udzielonych kredytów i gwarancji):
1. Miejsce: Najlepsza Grupa Bankowa Finansująca Agrobiznes z gwarancjami Funduszu Gwarancji Rolnych: Spółdzielcza Grupa Bankowa;
2. Miejsce: Najlepsza Grupa Bankowa Finansująca Agrobiznes z gwarancjami Funduszu Gwarancji Rolnych: BNP Paribas Bank Polska S.A.;
3. Miejsce: Najlepsza Grupa Bankowa Finansująca Agrobiznes z gwarancjami Funduszu Gwarancji Rolnych: Grupa BPS.
III. Nagrody wg Kategorii Instytucji Uczestniczącej w FGR:
(na podstawie wyników wg rodzaju instytucji i wartości kredytów i gwarancji ):
1. Najlepszy Bank Spółdzielczy Kredytujący Agrobiznes z gwarancjami Funduszu Gwarancji Rolnych: Bank Spółdzielczy w Brodnicy;
2. Najlepszy Bank Komercyjny Kredytujący Agrobiznes z gwarancjami Funduszu Gwarancji Rolnych: BNP Paribas Bank Polska S.A.;
3. Najlepszy Bank Zrzeszający Banki Spółdzielcze Kredytujący Agrobiznes z gwarancjami Funduszu Gwarancji Rolnych: SGB-Bank S.A.
Gratulujemy wszystkim nagrodzonym !