Księży Młyn w Łodzi na pięciozłotówce

Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter

nbp.05.400x171W poniedziałek 23 maja Narodowy Bank Polski wprowadzi do obiegu nową monetę okolicznościową o nominale 5 zł upamiętniającą Księży Młyn w Łodzi. To już piąta moneta z serii "Odkryj Polskę", w ramach której NBP emituje pięciozłotówki o wymiarach monety obiegowej z rewersem upamiętniającym ważne dla kraju miejsca i wydarzenia. Moneta została przygotowana w nakładzie do 1,2 mln sztuk.

Księży Młyn, dawna część miasta, to świadectwo łódzkiej tożsamości. – Od XV wieku stał tu młyn łódzkiego proboszcza. Na początku XIX wieku na miejscu młyna zbudowano przędzalnię napędzaną kołem wodnym. W 1872 r. wraz z gruntami młyńskimi kupił ją najsławniejszy i zarazem największy polski fabrykant Karol Wilhelm Scheibler. To tutaj powstała słynna przędzalnia z tkalnią – doskonale zorganizowane przedsiębiorstwo, największe w Królestwie i w Europie – opowiada Ryszard Bonisławski, prezes Towarzystwa Przyjaciół Łodzi. W sąsiedztwie zbudowano ogromne osiedle „familijne”, a w nim szkołę, sklepy, studnie, komórki, magiel, a także szpital i niewielką rezydencję. Mimo wielu zmian organizacyjnych stara zabytkowa zabudowa wciąż istnieje tworząc swoisty skansen położony nieopodal centrum miasta.

„Księży Młyn w Łodzi” to już piąta emitowana moneta z serii „Odkryj Polskę”. W tej serii NBP upamiętnił m.in. „25 lat wolności” oraz „Zamek Królewski w Warszawie”. Projektantem monety jest Dobrochna Surajewska, która na rewersie umieściła stylizowane wizje budynków przędzalni bawełny w Księżym Młynie, wraz z ich odbiciem w tafli wody. Awers to – znany z monet obiegowych – wizerunek orła, ustalony dla godła Rzeczypospolitej Polskiej. Brzeg monety jest nieregularnie moletowany, z ośmiokrotnie powtórzonym napisem NBP, rozdzielonym gwiazdkami.

„Księży Młyn” zostanie wyemitowany w łącznym nakładzie nieprzekraczającym 1,2 mln sztuk. Monety będzie można zamienić po cenie nominalnej we wszystkich oddziałach okręgowych NBP. Będą również wprowadzone do obiegu jako normalny środek płatniczy. Więcej informacji na jej temat można znaleźć w folderze numizmatycznym na stronie NBP.

Kolejna emisja wartości kolekcjonerskich planowana jest na 14 czerwca – do obiegu zostaną wprowadzone dwiemonety „Skarby Stanisława Augusta – Jan Olbracht” oraz „Historia Monety Polskiej – dukat Zygmunta Starego”. Monety dostępne będą w sklepie internetowym Kolekcjoner oraz w oddziałach okręgowych NBP.

Narodowy Bank Polski ma wyłączne prawo do emitowania monet i banknotów w Polsce. Wszystkie znaki pieniężne emitowane przez NBP – w tym kolekcjonerskie – są prawnym środkiem płatniczym w Polsce. Więcej informacji na temat emisji wartości kolekcjonerskich NBP znajduje się na stronie internetowej NBPoraz w zakładce”Monety okolicznościowe NBP”.

Źródło: NBP