Księgowi w Polsce pracują po godzinach, ale mimo tego chcą się uczyć – wynika z badania inFakt
Często zmieniające się w Polsce prawo przyczynia się do negatywnych emocji odczuwanych przez osoby pracujące w zawodzie księgowego. 96% wskazuje, że nieustanne zmiany przepisów i obszerność wprowadzanych regulacji to wyzwanie w codziennej praktyce.
Pozostałe problemy, z którymi najczęściej zmagają się księgowi, to niejasność i nieścisłość implementowanych przepisów (94%), klienci przekazujący dokumenty w ostatniej chwili (93%) oraz ich wymagania dotyczące tłumaczenia zmian przepisów i obsługi kadrowej (89%).
Zmęczenie i stres – codzienność polskich księgowych
W ciągu ostatniego roku, kiedy przepisy podatkowe w związku z Polskim Ładem zmieniały się w rekordowym tempie, ponad połowa księgowych w Polsce (52%) odczuwała zmęczenie, a 49% towarzyszył stres. Zmotywowanych do pracy było mniej niż 40% księgowych. Tylko co piąta osoba czuła się zrelaksowana, a co czwarta doceniona.
Księgowe i księgowi dopiero wchodzący na rynek pracy i obecni na nim krócej niż 3 lata rozpoczynali karierę zawodową w erze Tarcz Antykryzysowych i Polskiego Ładu. Warto zauważyć, że to ta grupa księgowych częściej niż inne czuła się zmotywowana (45%), zadowolona z siebie (50%) i doceniona (45%). Uczucie zrelaksowania towarzyszyło głównie osobom pracującym w zawodzie między 15 a 20 lat.
Czytaj także: Czy księgowy będzie certyfikowany? Księgowi mogą się wypowiedzieć w specjalnej ankiecie
Dłuższy staż pracy oznacza więcej nadgodzin
Blisko 80% księgowych w Polsce często pracuje w godzinach nadliczbowych, bo nie jest w stanie wykonać całej pracy w ustalonym wymiarze czasu. Ponadto, 91% osób myśli o swoich obowiązkach poza wyznaczonymi godzinami pracy. Jednocześnie 75% księgowych twierdzi, że udaje się im utrzymać równowagę między życiem prywatnym a zawodowym.
Wyniki badania pokazują, że wraz ze zwiększającym się stażem pracy rośnie liczba obowiązków księgowych i czas potrzebny na ich wypełnienie. Księgowe i księgowi pracujący w zawodzie od 15 do 20 lat najczęściej zostają w pracy po godzinach (89%).
Niewiele rzadziej (83%) robią to osoby o stażu pracy przekraczającym dwie dekady. Najrzadziej ponad normę pracują osoby dopiero rozpoczynające karierę zawodową (40%).
Czytaj także: Co robią księgowi, aby ograniczyć swoje ryzyko związane z Polskim Ładem?
Księgowi chcą rozwijać swoje kompetencje
Częste zmiany prawa, a także rozwój nowych technologii sprawiają, że księgowe i księgowi muszą nieustannie podnosić swoje kompetencje. Dotyczy to zarówno wiedzy zawodowej, jak i korzystania z wprowadzanych rozwiązań cyfrowych, np. systemu e-faktur czy rejestracji działalności online.
Blisko 60% księgowych uważa, że w ciągu najbliższych 5 lat kluczowe w ich pracy będą umiejętności twarde z zakresu podatków. 52% wskazuje na kompetencje informatyczne i technologiczne. Z kolei kompetencje kadrowe i płacowe będą najważniejsze w nadchodzących pięciu latach zdaniem 46% księgowych.
Jak wskazują wyniki badania, zawód księgowej i księgowego wiąże się z dużą odpowiedzialnością i koniecznością pracy pod presją czasu. Dlatego też kluczową kompetencją miękką w najbliższych latach, wskazywaną przez większość specjalistów (56%), będzie umiejętność rozwiązywania problemów.
55% osób wskazuje na wytrwałość i odporność na stres. Biorąc pod uwagę poziom stresu, jaki towarzyszy polskim księgowym, radzenie sobie z napięciem w pracy jest nieodłączną częścią ich codzienności.
Czytaj także: Branża księgowa o Polskim Ładzie
Informacje o badaniu
Ogólnopolskie badanie księgowych zrealizowane przez SW Research na zlecenie firmy inFakt zostało przeprowadzone na próbie 517 osób pracujących w zawodzie księgowego/księgowej w wymiarze większym niż ¼ etatu. Badanie zrealizowano metodami wywiadów online (CAWI) oraz wywiadów telefonicznych (CATI) w dniach 25.07-2.08.2022.