Krzysztof Pietraszkiewicz o roli AI w rozwoju polskiej gospodarki

Jego zdaniem atutami Polski, które można wykorzystać w kontekście rozwoju i stosowania AI – są znaczący potencjał w polskich uczelniach oraz dobrze wykształceni ich absolwenci.
Obszary, gdzie w opinii Krzysztofa Pietraszkiewicza powinniśmy szukać swoich szans rozwojowych, to m.in. ochrona zdrowia, energetyka, transport, logistyka oraz produkcja i usługi wykorzystujące więcej automatów i robotów.
„Warto dostrzec, że bardzo wielu Polaków w różnych centrach na świecie pracuje nad rozwiązaniami związanymi z wykorzystywaniem sztucznej inteligencji” – stwierdził, wskazując na tę grupę polskich naukowców, z których doświadczeń nasz kraj może skorzystać.
Czytaj także: Forum Akademicko-Gospodarcze o AI i o współpracy nauki z biznesem
Sektor finansowym liderem technologicznym w Polsce
Krzysztof Pietraszkiewicz dodał, że w ostatnich kilkudziesięciu latach zastosowano w Polsce szereg rozwiązań organizacyjno-technologicznych, które wyróżniają nas na tle innych państw na świecie.
„Udało się nam się zbudować całkowicie supernowoczesny od strony technologicznej system finansowy z nowoczesnym systemem płatniczym, systemem informacji wspomagającym zarządzanie ryzykiem, z rozwiązaniami przeciwdziałania przestępstwom, praniu pieniędzy oraz uszczelnienia systemu podatkowego” – powiedział.
Jego zdaniem wyzwaniem dla naszych naukowców jest opracowanie i wprowadzenie wspólnie z partnerami gospodarczymi systemów opartych na AI, które mogłyby wspierać mikro, małe i średnie firmy, których w Polsce są ponad 2 mln. AI jest wyzwaniem, czasami może być zagrożeniem, ale jest też wielką szansą. Wszyscy musimy podjąć wysiłek sprostania wyzwaniom, uniknięcia zagrożeń i wykorzystania szans.
W jego przekonaniu część rozwiązań wymyślonych przez polskich naukowców i zastosowanych w naszej gospodarce będzie mogła być udostępniana przedsiębiorcom w innych krajach. Z wielu zaś rozwiązań, które powstały w innych krajach możemy korzystać bez większych problemów. Czasami wystarczy niewielkie wsparcie ze strony instytucji państwowych, aby wykorzystujący sztuczną inteligencję Polacy odnosili sukcesy.
Czytaj także: 7. Forum Akademicko-Gospodarcze: finansowanie rozwoju Europy – Polsko, gdzie dziś jesteśmy?
Co sprzyja wdrażaniu AI w firmach i instytucjach publicznych?
Odnosząc się do często podnoszonego zarzutu, że Unia Europejska zbyt mocno reguluje kwestie związane ze stosowaniem AI – Krzysztof Pietraszkiewicz stwierdził, że tego typu regulacje są potrzebne przede wszystkim do ochrony prywatności obywateli i konsumentów oraz zapewnienia bezpieczeństwa.
„Jednak w innych obszarach musimy proponować rozwiązania upraszczające, sprzyjające wykorzystywaniu sztucznej inteligencji, ale nie nadużywaniu sztucznej inteligencji. Chodzi o to, żeby AI nie obracała się przeciwko jakimś grupom uczciwych ludzi, żeby np. w złośliwy sposób nie była wykorzystywana w mediach społecznościowych” – stwierdził.
„Potrzebujemy sztucznej inteligencji do modernizacji m.in. polskiego systemu kształcenia, polskiej nauki, ale także polskiej gospodarki, do stosowania na większą skalę robotyzacji i automatyzacji procesów gospodarczych.
Ale żeby to wszystko mogło nastąpić, to potrzebujemy solidnych instytucji, dobrze służących większej stabilności i przewidywalności naszego państwa” – podsumował Krzysztof Pietraszkiewicz.