Kredyty skupowe przedłużone do końca roku

Kredyty skupowe przedłużone do końca roku
Fot. stock.adobe.com / Aleksandr
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
5 października 2023 r. Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi poinformował o wydłużeniu terminu udzielania kredytów skupowych z 15 października do 31 grudnia 2023 r. oraz o wprowadzeniu możliwości skorzystania z tych kredytów podmiotom skupującym zboża i prowadzącym działalność związaną z destylowaniem, rektyfikowaniem i mieszaniem alkoholi, czytamy na stronie ZBP.

Decyzja została podjęta na wniosek środowisk rolniczych, ale również sektora bankowego, w imieniu którego Związek Banków Polskich zabiegał już od sierpnia br. o wydanie takiej decyzji.

Banki spółdzielcze i komercyjne uczestniczące w akcji kredytowej wspierającej sektor rolny dotknięty skutkami konfliktu zbrojnego w Ukrainie wielokrotnie podkreślały konieczność wydłużenia terminu dla optymalnego obsłużenia polskiego rynku w zakresie przedmiotowej pomocy (skupu zbóż).

Czytaj także: Co dalej z kredytami dla rolników po 1 lipca 2023 roku?

W systemie pomocowym uruchomionym przez Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi oraz ARiMR uczestniczą obecnie poniższe banki:

SGB-Bank S.A. oraz zrzeszone Banki Spółdzielcze

Bank Polskiej Spółdzielczości S.A. oraz zrzeszone Banki Spółdzielcze

Bank Spółdzielczy w Brodnicy

Krakowski Bank Spółdzielczy

BNP Paribas Bank Polska S.A.

Santander Bank Polska S.A.

Credit Agricole Bank Polska S.A.

Bank Polska Kasa Opieki S.A.

Banki są w trakcie udzielania kredytów, a szacowana akcja kredytowa, w związku z pozytywnym rozpatrzeniem wniosku środowisk rolniczych i bankowych powinna osiągnąć 10 mld zł.

Czytaj także: FLBS 2023 o przyszłości finansowania polskiego agrobiznesu oraz o wyzwaniach i szansach dla bankowości lokalnej

Źródło: bank.pl