Kredyty konsumenckie: rząd przedłuża obniżenie kosztów pozaodsetkowych do końca 2021 roku
„Z uwagi na przedłużający się stan epidemiczny, wskazane jest przedłużenie obowiązywania przepisów art. 8d-8f ustawy z dnia 2 marca 2020 r. o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych stanowiących podstawę ograniczenia kosztów pozaodsetkowych kredytu konsumenckiego” – napisano.
Czytaj także: Wcześniejsza spłata kredytu konsumenckiego: stanowisko Rzecznika Finansowego >>>
Ochrona „szczególnie wrażliwych” klientów
Obniżenie maksymalnej wysokości kosztów pozaodsetkowych kredytu na czas przewidziany w ustawie ma chronić szczególnie wrażliwych klientów przed wykorzystywaniem ich słabszej pozycji przez pożyczkodawców (predatory lending).
„Dotyczy to zwłaszcza sytuacji, kiedy pożyczkodawca – co już obecnie zdarza się w wielu podmiotach oferujących szybkie pożyczki – stosowałby maksymalne stawki kosztów pozaodsetkowych” – dodano.
Rząd rozważy możliwość wliczania złych długów do kosztów uzyskania przychodu dla firm pożyczkowych
Rząd rozważy możliwość wliczania złych długów do kosztów uzyskania przychodu dla firm pożyczkowych, a dla banków – złagodzenie procedury udzielania kredytów – wynika także z projektu ustawy, obniżającej do końca 2021 roku koszty pozaodsetkowych kredytów konsumenckich..
W przypadku obniżenia kosztów kredytów konsumenckich, wpływ na branżę firm pożyczkowych i banków będzie wyraźnie asymetryczny.
– napisano.
„By zredukować tę asymetrię, a jednocześnie zapewnić lepszy dostęp do kredytu dla konsumentów, należy z jednej strony w kolejnych regulacjach rozważyć wprowadzenie mechanizmów zmniejszających dotkliwości regulacji dla firm pożyczkowych (zwłaszcza możliwość wliczania złych długów do kosztów uzyskania przychodu), z drugiej strony zapewnić, by procedura udzielania kredytów i pożyczek przez banki była maksymalnie ułatwiona i pozwalała zagospodarować również klientów wcześniej wykluczonych z segmentu kredytów bankowych” – dodano.