Kredyty hipoteczne na przednówku?

Kredyty hipoteczne na przednówku?
Fot. stock.adobe.com / RomanR
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
Pierwszy kwartał 2025 r. przyniósł zauważalny spadek zainteresowania kredytami hipotecznymi o okresowo stałym oprocentowaniu, wynika z najnowszej edycji raportu AMRON-SARFiN. Udział tego typu kredytów w całości umów, zawartych między styczniem a marcem br. osiągnął poziom 79,88%, co jest wynikiem niemal o 10 punktów procentowych gorszym niż w okresie poprzedzającym i o ponad 3 punkty procentowe niższym aniżeli w analogicznym okresie roku 2024.

Czy to efekt, obecnych już w początkach tego roku, przewidywań odnośnie możliwych ruchów RPP obniżających poziom stóp procentowych, co ostatecznie zmaterializowało się kilka tygodni temu? Dr Jacek Furga, prezes Centrum Procesów Bankowych i Informacji, przestrzega przez wyciąganiem pochopnych wniosków.

„Na to pytanie będziemy mogli odpowiedzieć jednoznacznie po analizie tego, co się wydarzy w drugim kwartale” – podkreślił podczas majowej konferencji prasowej ZBP.

Czytaj także: Raport AMRON-SARFiN>>>

Dodał, iż obecne decyzje Rady Polityki Pieniężnej nie powinny być automatycznie traktowane jako sygnał, tym bardziej, że oprocentowanie kredytów hipotecznych bazuje na wskaźniku WIBOR 3M lub 6M, zatem konsekwencje zmian stóp procentowych będą zauważalne dopiero z kilkumiesięcznym opóźnieniem.

Oznacza to, że obecne wartości tych wskaźników nie odzwierciedlają jeszcze sytuacji po niedawnej obniżce stóp procentowych.

źródło: Raport AMRON-SARFiN 1/2025 – kolor czerwony – nowe umowy

Wpływ obniżek stóp na kredyty z okresowo stałym oprocentowaniem

Przed uleganiem emocjom w podejmowaniu decyzji kredytowych przestrzegała też wiceprezes Związku Banków Polskich, Agnieszka Wachnicka.

Zwróciła ona uwagę, iż w obecnych realiach nie widać odwrotu od produktów z zafiksowaną ratą na okres pięciu lat, także KNF i UOKiK uważa tę opcję za rekomendowany standard.

Relatywny spadek udziału tych produktów w akcji kredytowej za pierwszy kwartał br. również nie musi świadczyć o trwałej zmianie trendu.

„Cały czas ta produkcja utrzymuje się w okolicach 80%, taki odsetek klientów wciąż decyduje się na to, żeby zaciągnąć kredyt z okresowo stałą stopą procentową. To jest bardzo wysoki wynik” – dodała Agnieszka Wachnicka.

Jej zdaniem, dla wielu kredytobiorców efekt stabilizujący, związany z odgórnie określoną wartością raty przez kilka pierwszych lat spłaty zobowiązania, ma większe znaczenie niż ewentualne korzyści z obniżki oprocentowania.

„Kredytobiorcy mogą w ten sposób lepiej szacować swoje dochody i swój budżet, są w stanie tą ratę umiejscowić w swoim budżecie” – sugerowała wiceprezes ZBP.

źródło: Raport AMRON-SARFiN 1/2025
Źródło: BANK.pl