Kredyty hipoteczne: koniec z pobieraniem przez banki wygórowanych opłat w okresie oczekiwania na wpis do księgi wieczystej

Kredyty hipoteczne: koniec z pobieraniem przez banki wygórowanych opłat w okresie oczekiwania na wpis do księgi wieczystej
Fot. stock.adobe.com/mapo
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
Ustawa o kredycie hipotecznym, którą w poniedziałek podpisał prezydent Andrzej Duda, eliminuje pobieranie przez banki wygórowanych opłat w okresie oczekiwania na wpis do księgi wieczystej.

Wcześniej, 5 sierpnia, Sejm zgodził się na poprawki Senatu do ustawy o zmianie ustawy o kredycie hipotecznym oraz o nadzorze nad pośrednikami kredytu hipotecznego i agentami oraz ustawy o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych oraz niektórych innych ustaw.

Dwie poprawki Senatu

Senat zgłosił dwie poprawki, jedną porządkującą i drugą, która rozszerzyła zakres osób mogących liczyć na zwrot opłat także o konsumentów, którzy zaciągnęli kredyt hipoteczny przed wejściem ustawy w życie ale którzy nie mają jeszcze wpisu hipoteki do księgi wieczystej.

Czytaj także: Senat wprowadził poprawki do noweli o kredycie hipotecznym oraz nadzorze nad pośrednikami >>>

Celem ustawy, która została przygotowana przez Ministerstwo Sprawiedliwości, jest wprowadzenie zmiany, która zapobiegnie pobieraniu przez banki wygórowanych opłat w okresie oczekiwania na wpis do księgi wieczystej hipoteki zabezpieczającej kredyt zaciągany na zakup nieruchomości, wówczas gdy wniosek o wpis był zasadny.

Według projektodawców, w przypadku naliczenia przez bank dodatkowego kosztu kredytu, związanego z oczekiwaniem na wpis do księgi wieczystej hipoteki zabezpieczającej spłatę udzielonego kredytu, ustanawianej na rzecz tego banku, po dokonaniu wpisu opłata lub prowizja podlega zwrotowi lub zaliczeniu na poczet innych należności obciążających kredytobiorcę.

W dołączonej do projektu Ocenie Skutków Regulacji wyliczono, że po wejściu w życie nowej regulacji banki stracą rocznie ok. 438 mln zł, czyli 4,8 mld zł w ciągu 10 lat. Taką samą kwotę zaoszczędzą gospodarstwa domowe.

Źródło: PAP BIZNES