Kredyty hipoteczne dla obcokrajowców w Polsce. Jakie warunki trzeba spełnić?
Z ubiegłorocznego raportu ARC Rynek i Opinia wynika, że większość (59%) mieszkających w naszym kraju Ukraińców wiąże swoją przyszłość z Polską. W badaniu prawie połowa z nich stwierdziła, że planuje kupić w naszym kraju mieszkanie. Z tej grupy aż 65% osób zamierzało zaciągnąć kredyt hipoteczny. Dane Expandera wskazują, że na deklaracjach się nie skończyło i że wielu Ukraińców faktycznie kupuje mieszkania w Polsce. Chętnie korzystają oni z pomocy ekspertów finansowych, gdyż nie znają realiów polskiego rynku.
Niestety nie znamy jeszcze pełnego obrazu sytuacji. Dane na temat łącznej liczby mieszkań zakupionych przez obcokrajowców w 2018 r. niedługo opublikuje MSWiA. W 2017 r. obcokrajowcy kupili 4822 mieszkania i 1563 lokale użytkowe. Co czwarte z nich stało się własnością obywatela Ukrainy. Najchętniej wybieranymi przez naszych wschodnich sąsiadów lokalizacjami są duże miasta. Zdecydowanie dominują trzy z nich: Warszawa, Kraków i Wrocław.
Czytaj także: Coraz więcej obcokrajowców kupuje mieszkania w Polsce. Jakie lokale wybierają?
Ukraińcy bez przeszkód mogą kupować mieszkania w Polsce. Do zakupu finansowanego bez udziału kredytu nie są wymagane żadne szczególne dokumenty. W rzeczywistości nabywca nie musi nawet fizycznie przebywać w Polsce. W takim przypadku może ustanowić pełnomocnika, który za niego dopełni formalności. Wyjątek stanowią m. in. mieszkania znajdujące się w strefie przygranicznej czy nieruchomości z działką (np. dom). Wtedy potrzebne jest zezwolenie MSWiA.
Kredyt dla obcokrajowca – co jest wymagane?
Jeśli chodzi o formalności związane z zaciągnięciem kredytu mieszkaniowego, to nie różnią się one znacznie w stosunku do wymagań odnośnie Polaków. Trzeba posiadać stałe źródło dochodu oraz przynajmniej 10% wkładu własnego. Cudzoziemcy muszą też przedstawić dokumenty, które potwierdzą, że są w Polsce legalnie. Jeśli ktoś posiada zezwolenie na pobyt stały lub kartę rezydenta długoterminowego UE, to kredyt uzyska niemal w każdym banku. W przypadku osób posiadających zezwolenie na pobyt czasowy, warunkiem otrzymania środków z banku jest posiadanie karty pobytu, ważnej przynajmniej w ciągu najbliższych 12 miesięcy.
Które banki oferują kredyty hipoteczne dla obcokrajowców?
Do banków, które dzisiaj oferują kredyt hipoteczny obcokrajowcom z tymczasowym zezwoleniem na pobyt, należą między innymi: Pekao SA, Millenium, mBank, PKO BP, ING Bank Śląski i Alior Bank. Niektóre z nich nie wymagają nawet posiadania numeru PESEL.
Warto też dodać, że Biuro Informacji Kredytowej dostosowało się do zmieniających się realiów na rynku kredytowym. Prowadzi ono współpracę ze swoimi dwoma odpowiednikami z Ukrainy, co owocuje zwiększeniem informacji na temat historii kredytowej Ukraińców. To ważne, bo brak historii kredytowej nieco utrudnia uzyskanie kredytu hipotecznego. Jeśli natomiast ktoś już zaciągnąć jakiś kredyt i spłacił go w terminie, to nawet jeśli działo się to na Ukrainie, to i tak poprawi to jego szanse na kredyt w Polsce.
Banki wprowadzają także ułatwienia dla emigrantów ze wschodu w postaci stron internetowych, aplikacji mobilnych a nawet Call Center w języku ukraińskim. Wszystko to na ma celu uproszczenie nowej grupie klientów skorzystanie z bogatej oferty kredytowej w Polsce.