Kredyty frankowe: Santander Bank Polska nie zdecydował ws. przystąpienia do programu ugód

Kredyty frankowe: Santander Bank Polska nie zdecydował ws. przystąpienia do programu ugód
Fot. stock.adobe.com/MOZCO Mat Szymański
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
Santander Bank Polska nie podjął decyzji w sprawie oferowania ugód dotyczących kredytów w CHF, cały czas przeprowadza testy tego procesu. Dla banku kluczowa jest pewność prawna takich ugód, a tę zapewnia przede wszystkim rozwiązanie zaproponowane przez KNF - poinformował prezes banku Michał Gajewski.

Bardzo poważnie podchodzimy do propozycji KNF, cały czas pracujemy nad rozwiązaniem technologicznym, ale cały czas decyzja nie została podjęta, cały czas jest wiele niewiadomych, m.in. z tym, czy będzie to koszt netto, czy brutto. Cały czas jest niepewność prawna związana z brakiem wyroku Sądu Najwyższego” – powiedział prezes Santander Bank Polska.

Dla nas priorytetem jest by ugody, które będziemy zawierali, miały bardzo solidną podstawę prawną i nie mogły być potem wzruszane.

– dodał.

Trwają testy ugód

Poinformował, że cały czas trwają testy ugód, bank nie jest obecnie gotowy operacyjnie do przystąpienia do takiego programu.

Prezes poinformował, że bank nie wyklucza ani przystąpienia do ugód z klientami w formule zaproponowanej przez KNF, ani ugód na własnych warunkach.

„Przygotowujemy się na jeden i na drugi (wariant – przyp. red.), testujemy jedno i drugie rozwiązanie” – powiedział Gajewski.

Czytaj także: Santander Bank Polska w III kwartale przebił oczekiwania; zysk netto wyniósł 543,8 mln zł >>>

Priorytetem dla banku jest pewność rozwiązania prawnego. Tą pewność daje przede wszystkim rozwiązanie zaproponowane przez KNF.

– dodał.

Prezes podał, że liczba pozwów w sprawie kredytów CHF na koniec września wzrosła do 7.603 z 6.500 na koniec czerwca. Obecna wartość sporu wynosi około 1,8 mld zł. 

Źródło: PAP BIZNES