Kredyty frankowe: PKO BP chce rozpocząć oferowanie ugód na początku października

Kredyty frankowe: PKO BP chce rozpocząć oferowanie  ugód na początku października
Jan Emeryk Rościszewski Źródło: PAP Biznes
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
PKO Bank Polski przygotowuje się do oferowania ugód klientom, posiadającym kredyty hipoteczne we frankach szwajcarskich i chce ten proces rozpocząć na początku października, poinformował ISBnews prezes PKO BP Jan Emeryk Rościszewski.

„Jako bank poważnie przygotowujemy się do tego, żeby na początku października rozpocząć proces zawierania ugód z frankowiczami” – powiedział Rościszewski ISBnews w kuluarach XXX Forum Ekonomicznego w Karpaczu. 

Dodał, że bank przygotowuje także strategię stałej stopy procentowej dla kredytów hipotecznych, które obecnie oparte są na stopie zmiennej. 

„W oczywisty sposób utrudnieniem jest brak sądowego rozstrzygnięcia tej kwestii [przez Izbę Cywilną Sądu Najwyższego]. Ważne będzie także opracowanie odpowiedniego rozwiązania pozwalającego na to, aby wypracować model stałego oprocentowania tych kredytów” – podkreślił. 

Na pytanie, ilu klientów może być potencjalnie zainteresowanych operacją zawarcia ugód, prezes odpowiedział, że bank nie ma takich szczegółowych danych. 

„Ale chcemy ten proces rozpocząć. Nie czekać, tylko wyjść z propozycją i dopiero, po potencjalnym odzewie, będziemy w stanie lepiej ocenić to zjawisko” – dodał Rościszewski. 

W I połowie sierpnia wiceprezes PKO BP Piotr Mazur informował, że bank podjął decyzję o oferowaniu ugód ws. kredytów frankowych i spodziewa się, że będzie gotowy do ich zawierania pod koniec września. 

PKO Bank Polski jest liderem polskiego sektora bankowego. Aktywa razem banku wyniosły 381 mld zł na koniec 2020 r. Akcje banku od listopada 2004 r. notowane są na GPW.

Źródło: aleBank.pl