Kredytobiorcy z raportu PwC: Sztuka kuszenia w strefie front office

Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter

nbs.2011.02.foto.014.a.200xJedynie co piąty ankietowany planuje zaciągniecie pożyczki w ciągu najbliższego roku - wynika z najnowszego raportu firmy konsultingowej PwC.

Aktualnie 40 proc. respondentów spłaca kredyt (włączając hipoteczny i leasing), 45 proc. zakończyła już spłatę zobowiązań, zaś 15 proc. z badanej grupy nigdy nie zaciągało pożyczki. Prawie 80 proc. ankietowanych twierdzi, że nie obawia się wystąpienia w przyszłości problemów ze spłatą posiadanych kredytów konsumpcyjnych. Mimo to prawie połowa zdecydowanie nie planuje zaciągania nowych zobowiązań, a kolejne 30 proc. raczej nie zamierza zwiększać swojego zadłużenia.

Portfolio kredytobiorcy

Ponad 60 proc. kredytobiorców bez problemu reguluje swoje zobowiązania, a jedynie 5 proc. ma duże trudności z zabezpieczeniem środków na spłatę rat. Grupa ok. 10-15 proc. ankietowanych ma pewne problemy lub obawia się, że wkrótce mogą się one pojawić. Wśród osób liczących się z możliwością zaciągnięcia kredytu, najczęściej rozważaną opcją są zakupy na raty (77 proc.), bankowy kredyt gotówkowy (59 proc.), kredyt na karcie kredytowej (45 proc.), kredyt odnawialny (44 proc.), kredyt hipoteczny (37 proc.) i debet na koncie (34 proc.).

Najczęściej przyczyną, dla której Polacy decydują się na zaciągnięcie zobowiązania kredytowego, są bieżące wydatki, wskazywane jako główny czynnik przez 43 proc. respondentów. Na drugiej pozycji na liście potrzeb, znalazł się zakup sprzętu RTV/AGD i remont mieszkania (ok. 30 proc.) oraz zakup samochodu (15 proc.). Pozostałe potrzeby – w tym również wydatki związane ze zdrowiem, leczeniem oraz urlopem – są zaspokajane kredytem jedynie w sposób marginalny (około 10 proc.). Szkolenia i studia wskazane zostały zaledwie przez 6 proc. ankietowanych.

Akceptowalną wysokością raty dla kredytów konsumpcyjnych jest 300 zł miesięcznie wskazane przez 80 proc. respondentów, 600 zł „wytrzymałoby” już tylko 54 proc. Polaków, a przy sumie 1000 zł odsetek ten maleje do 30 proc. Wśród kredytobiorców pożyczek consumer finance ...

Artykuł jest płatny. Aby uzyskać dostęp można:

  • zalogować się na swoje konto, jeśli wcześniej dokonano zakupu (w tym prenumeraty),
  • wykupić dostęp do pojedynczego artykułu: SMS, cena 5 zł netto (6,15 zł brutto) - kup artykuł
  • wykupić dostęp do całego wydania pisma, w którym jest ten artykuł: SMS, cena 19 zł netto (23,37 zł brutto) - kup całe wydanie,
  • zaprenumerować pismo, aby uzyskać dostęp do wydań bieżących i wszystkich archiwalnych: wejdź na BANK.pl/sklep.

Uwaga:

  • zalogowanym użytkownikom, podczas wpisywania kodu, zakup zostanie przypisany i zapamiętany do wykorzystania w przyszłości,
  • wpisanie kodu bez zalogowania spowoduje przyznanie uprawnień dostępu do artykułu/wydania na 24 godziny (lub krócej w przypadku wyczyszczenia plików Cookies).

Komunikat dla uczestników Programu Wiedza online:

  • bezpłatny dostęp do artykułu wymaga zalogowania się na konto typu BANKOWIEC, STUDENT lub NAUCZYCIEL AKADEMICKI