Kredyt za stałą stopą na 10 lat korzystny dla klientów, opinie ekonomistów

Kredyt za stałą stopą na 10 lat korzystny dla klientów, opinie ekonomistów
Fot. stock.adobe.com/sasun Bughdaryan
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
Wprowadzenie kredytu mieszkaniowego ze stałą stopą na 10 lat przez Bank BNP Paribas zostało dobrze ocenione przez analityków rynku finansowego.

Bartosz Turek, główny analityk HRE Investments. Powiedział nam: „Bardzo dobrze, że taka oferta się pojawiła. Tego typu oferty dają klientom banków możliwość wyboru pomiędzy kredytami ze stopą zmienną czy okresowo stałą, lub też pomiędzy kredytami ze stopą stałą na 5, 7 czy 10 lat.”

Jego zdaniem bank nie wprowadza tej oferty bezinteresownie.

„Teraz na fali popularności kredytów ze stałą stopą bank taką ofertą może zdobyć więcej klientów. W tej chwili kontrakty terminowe IRS na stopę procentową WIBOR na 10 lat są notowane niżej od kontraktów na 5 lat. To jest różnica na poziomie 0,4 pkt procentowego. To może być dodatkowy zysk dla banku.”

Główny analityk HRE Investments  zwraca uwagę na fakt, że jeżeli stopy procentowe rosną ponad przewidywania rynkowe to wtedy klient korzysta na umowie z okresowo stałą stopą, a jeśli jest odwrotnie – to korzysta bank.

Ocenia, że obecna oferta BNP Paribas jest porównywalna kosztowo  z obecną ofertą rynkową na kredyty ze zmienną stopą procentową. To może skłaniać do podjęcia decyzji o zaciągnięciu kredytu za stałą stopą na 10 lat.

„Ale przywidywania rynkowe są takie, że stopy procentowe w przyszłym roku mogą zacząć spadać. Jednak to nie jest pewne i koszt pieniądza być może wzrośnie.” – ostrzega Bartosz Turek.

Czytaj także: W Banku BNP Paribas pierwszy w Polsce kredyt hipoteczny z 10-letnią stałą stopą procentową

Ryzyko stopy procentowej

„Cieszy mnie że pojawia się kredyty ze stałą stopą na 10 lat ponieważ jak pokazują ostatnie miesiące ryzyko stopy procentowej jest bardzo istotnym ryzykiem. A to ryzyko nie powinno być ponoszone przez konsumentów, ale ponoszone przez banki” –  powiedział nam dr Adam Czerniak, Główny Ekonomista Polityki Insight.

Pytany o zapis w ofercie w Banku BNP Paribas na kredyt za stałą stopą mówiący o tym, że nie ma opłat za wcześniejszą spłatę w całym okresie kredytowania, stwierdził:

„Większość kredytotobiorców nie ma gotówki, żeby od razu spłacić cały kredyt. Mogą ewentualnie zaciągnąć kredyt w innym banku po aktualnej stopie rynkowej aby spłacić obecny z wyższym oprocentowaniem.”

Jak zauważył w wielu krajach takie sytuacje mają miejsce. Konsumenci starają się ponosić jak najniższe koszty kredytów hipotecznych. Przechodzą z kredytów ze stałą stopą na kredyty ze zmienną, lub z kredytów z wyższą stałą stopą na kredyty ze stałą stopą niższą, a nawet z kredytu w walucie obcej na walutę krajową, kiedy to się im opłaca.

„W Polsce mieliśmy sytuację przechodzenia z kredytów walutowych na złotowe, ale też zdarzało się odwrotnie, czyli zamieniano kredyt złotowy na walutowy” – zauważa Adam Czerniak.

Co proponuje BNP Paribas?

Bank BNP Paribas na swoich stronach informuje, że oprocentowania kredytu z 10-letnią stałą stopą procentową wynosi 6,3% dla klientów posiadających lub otwierających konto wraz z ubezpieczeniem kredytu i kredytowanej nieruchomości.

Bank nie pobiera prowizji za udzielenie kredytu ze stałą stopą procentową w przypadku wyboru wskazanego pakietu ubezpieczeń. Nie ma również opłat za wcześniejszą spłatę w całym okresie kredytowania.

Źródło: aleBank.pl